به گزارش خبرنگار اهرامروز، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهر بابیان روستای زندآباد به لحاظ وجود آثار طبیعی و شیورداغی می‌تواند به قطب گردشگری تبدیل شود، گفت: استقبال از سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در منطقه‌ی شیورداغی ضعیف است.

حسن باقرپور در دیدار با اهالی روستای زندآباد شهرستان اهر بابیان این‌که اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهر از تولید صنایع‌دستی در روستاها حمایت می‌کند، اظهار داشت: بیش از ۱۱۰ مورد رشته صنایع‌دستی داریم و جاجیم بافی جزو صنایع‌دستی بومی این منطقه است که همت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهر بر احیاء و ترویج جاجیم بافی در کنار ورنی‌بافی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهر از پرداخت تسهیلات حمایتی به فعالان صنایع‌دستی در مناطق روستایی این شهرستان خبر داد و گفت: هر یک از بانوان و آقایان روستای زندآباد و سایر روستاهای اهر اگر با اخذ مدرک بخواهند صنایع‌دستی در رشته‌های مختلف تولید کنند، آماده همکاری و حمایت هستیم.

وی با ذکر این‌که استقبال از سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در منطقه‌ی شیورداغی ضعیف است، تصریح کرد: شیورداغی پتانسیل بالایی در حوزه گردشگری است و می‌توان با ایجاد خانه‌های بوم‌گردی و یا اردوگاه گردشگری؛ گردشگران را به روستای زندآباد دعوت کرد و حتماً هم لازم نیست در روستا هتل ساخته شود در حالی که گردشگران به اقامت در خانه‌های قدیمی و محیط روستایی بیشتر رغبت نشان می‌دهند.

باقرپور ادامه داد: اگر در روستای زندآباد خانه‌های بوم‌گردی ایجاد شود و به گردشگرانی که اقامت می‌کنند تولیدات بومی محلی در اختیارشان قرار دهیم، قطعاً روستائیان از تأثیرات مثبت گردشگری شیورداغی بهره‌مند خواهند شد از طرفی جای راهنمای گردشگری (بلد محلی) در شیورداغی خالی است به‌طوری‌که روستای زندآباد از لحاظ گردشگری طبیعی و وجود شیورداغی؛ می‌تواند به قطب گردشگری شهرستان اهر تبدیل شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهر بر لزوم مشارکت اهالی روستاها از جمله روستای زندآباد در حفاظت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی تأکید کرد و گفت: میراث فرهنگی یعنی تاریخ و هویت مردم است، اگر نتوانیم تاریخ و هویت گذشته‌مان را حفظ کنیم شاید در آینده هویتی برای معرفی نداشته باشیم و هویت تاریخی ماست که مسیر آینده را ترسیم می‌کند.

وی افزود: اگر اهالی روستای زندآباد بخواهند هیچ کسی نمی‌تواند به شیورداغی با چشم طمع نگاه کند، خاک همانند ناموس ماست ولی متأسفانه ذهنیت‌های غلط در رابطه با اینکه در شیورداغی آثار تاریخی و قیمتی وجود دارد، این خاک بارها مورد تعرض قرار گرفته است اگر صراحتاً بگویم هیچ اشیای قیمتی در شیورداغی وجود ندارد چراکه پادشاهانی در شیورداغی زندگی‌ نکرده‌اند تا گنجینه از خود به جای گذاشته باشند.

باقرپور با تأکید بر این‌که کسانی که در شیورداغی اقدام به حفاری‌های غیرمجاز کرده‌اند، نه تنها صاحب اشیای قیمتی نشده‌اند بلکه به تاریخ و هویت دهن‌کجی کرده‌اند، یادآور شد: برای حفاظت از میراث فرهنگی و هویت تاریخی شیورداغی به یاری اهالی روستاهای جوار منطقه‌ی شیور نیازمندیم؛ نباید اجازه دهیم افرادی سودجو به تاریخ و هویت ما تعرض کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهر خاطرنشان کرد: تنها درخواست ما از اهالی روستای زندآباد این است که در صورت مشاهده‌ی هرگونه موارد مشکوک اعم از حفاری‌های غیرمجاز توسط افراد ناشناس را سریعاً به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهر اطلاع دهند.

خبر از: علی دایلاری اصل