به گزارش اهرامروز، حسن عباسی معروفان (اهری) رئیس دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هفت ماه نخست پارسال، ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن واردات کالای اساسی داشتیم، گفت: امسال واردات کالا‌های اساسی در این بازه زمانی ۱۰۰ هزار تن بیشتر بود.

پارسال سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار هزینه ورادات کالاهای اساسی در هفت ماه نخست سال بود و این رقم در مدت مشابه امسال, پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود یعنی قیمت جهانی این کالاها ۵۲ و نیم درصد افزایش داشت.

هشت میلیارد دلار را به ارز ترجیحی اختصاص دادند که دو میلیارد دلار آن مربوط به کالاهای اساسی نیست و به دارو و درمان و تجهیزات و یک میلیارد دلار هم به واکسن کرونا مربوط است.

۶ میلیارد سهم وزارت جهاد کشاورزی است که با این رقم باید حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن کالا وارد می کردیم در حالی که با این ۶ میلیارد، ۱۲ و نیم میلیون تن کالا وارد و ۱۰ میلیون تن از آن را توزیع کردیم.

۵۲ و نیم درصد از گرانی ها مربوط به افزایش قیمت های جهانی است به عنوان مثال اینکه روغن حدود ۹۰ درصد گران شده به این علت است که قیمت جهانی روغن های خوراکی, ۹۹ درصد افزایش یافت و کشورمان در روغن خوراکی, ۸۶ درصد وابستگی وارداتی دارد.باید یارانه داده شود تا قیمت ها تغییر نکند.

بخش کشاورزی از نظر اشتغالزایی و وسعت کار و تولید, کل کشور را در برمی گیرد و بالای ۴۰۰ کالای شناخته شده تولید می کند که ۲۵ کالا، مهم و راهبردی است