به گزارش خبرنگار اهرامروز، سرگرد پاسدار علیرضا کریم پور در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اهر با اشاره به اینکه برنامه فرهنگی و هنری مشکات از جمله برنامه های شاخص فرهنگی شهرستان بوده که سپاه ناحیه اهر با همکاری شهرداری  و بسیج هنرمندان برگزار می کند، اظهار داشت: امسال سه مورد در مناطق حاشیه ای و ۹ مورد برنامه مشکات در پارک شیخ شهاب الدین اهری و شهربازی با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ترویج سبک زندگی ایرانی  اسلامی برگزار کرده ایم.

وی ادامه داد: سپاه ناحیه اهر برای سال آینده در راستای برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری با قوت هرچه تمام در این عرصه حاضر می شود و سعی داریم تا برنامه های متنوع و اثربخش را برگزار کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه ناحیه اهر بر لزوم برگزاری هدفمند برنامه های فرهنگی و هنری در شهرستان اهر تاکید کرد و افزود: شاید در جامعه شبکه ها و کانال های مختلفی برای اجرای نمایش های طنز وجود داشته باشد اما صرف شادی و خنداندن مخاطب کافی نیست مهم این است که بتوانیم با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در کاهش آسیب های اجتماعی و مشکلات جامعه موثر واقع شویم.

کریم پور با بیان اینکه زیباسازی شهری و ورودی های شهر اهر در جای خود بسیار مهم و حائز اهمیت است، گفت: ایجاد المان هایی با هدف مشخص که نشان دهنده هویت و پیشینه تاریخی منطقه است و بتواند پیام و مفهوم مناسبی را به مخاطب منتقل کند، یقیناً می تواند در زیباسازی محیط شهری موثر باشد بعنوان نمونه اخیرا در ورودی شهر اهر المان کبوتر نصب شده که جلوه زیبایی به ورودی شهر داده است اما به نظر می رسد اگر کمی بیشتر وقت و هزینه صرف می شد و المان جامع تری به جای آن نصب می گردید شاید بازتاب و زیبایی مضاعفی به سیمای ورودی شهر  می بخشید. مثلا می شد به جای المان کبوتر، از المان سیاه خروس استفاده کرد.

وی اضافه کرد: ایجاد المان های بومی که به نوعی معرف زیبایی های منطقه ارسباران می باشد به نوبه خود حائز اهمیت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه ناحیه اهر، مراسم روز ” شهرستان اهر ” در سالروز ولادت ” آیت الله شیخ حسین نجفی اهری ” را مهم تر از سایر برنامه ها عنوان کرد، یادآور شد: کتاب تندیس مهربانی (زندگی نامه آیت الله شیخ حسین نجفی اهری) که توسط استاد حسین دوستی نوشته شده در واقع هویت دینی و مذهبی شهرستان اهر را نشان می دهد که در همین راستا تالیف کتاب آیت الله شیخ احمد آقا اهری نیز پیشنهاد شد و حسین دوستی برای تالیف آن زحمات بسیاری کشید ولی حال که آماده چاپ شده مشکلات مالی بر سر راه این کتاب قرار دارد و نیازمند حمایت مالی است.

کریم پور تصریح کرد: متاسفانه به لحاظ عدم تامین منابع مالی در شورای فرهنگ عمومی توقف چاپ کتاب آیت پارسایی (شیخ احمد آقا اهری) مصوب شده است اما توقف چاپ کتاب، چاره کار نبود. در حالی که می بایست همه از کارهای فرهنگی خوب حمایت کنند چرا که چاپ کتاب های اینچنینی، از فعالیت های اصیل فرهنگی و ماندگار در منطقه می باشد. خوشبختانه با اطلاع رسانی در فضای مجازی تعدادی از همشهریان فرهنگ دوست ، بصورت گمنام هزینه ۵۰ درصد چاپ کتاب را تامین نمودند و کتاب آیت پارسایی هم اکنون در مرحله چاپ و آماده سازی برای مراسم روز شهرستان سال ۹۷ قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه در عرصه فرهنگ و هنر از آثاری حمایت کنیم که به درد انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بخورد، گفت: آثاری که به درد نظام و انقلاب اسلامی نمی خورد و پیام و مفهوم مناسبی را به مخاطب منتقل نمی کند، چه لزومی دارد از آن حمایت شود؟ در حالی که برخی از آثار هنری در نظام جمهوری اسلامی نه تنها شایسته حمایت نیستند، بلکه برخی از انها به نوعی نسبت معناداری با کارهای فرهنگی باطل قبل از انقلاب دارند.

مستی بیاید قی کند ؛ مستی زمین را طی کند؛ خیلی فرق وجود دارد بین آن کسی که مست حقیقت است با کسی که مست شراب است.

کریم پور اضافه کرد: حمایت از آثاری که حرفی برای گفتن دارد، مشکلات مردم را بیان کند و پیام و محتوای خوبی را به مخاطب انتقال می دهد و در جوانان تاثیرگذار باشد لازم و ضروری است. پس باید متوجه باشیم که از چه اثر فرهنگی و هنری حمایت می کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه ناحیه اهر خاطرنشان کرد: انباشت برنامه های فرهنگی و هنری مهم نیست بلکه بایستی به گونه ای برنامه ریزی شود که برنامه های فرهنگی و هنری بصورت هدفمند و هوشمندانه و اثربخش برگزار شود.