حسن روحانی در دیدار عمومی مردم با ریاست جمهوری که در ورزشگاه تختی باغشمال تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه مردم آذربایجان قهرمان مردم غیور و دلاوری هستند که همواره ستون اصلی ایران عزیز بوده اند اظهار داشت: این خطه، سرزمین علما، نامداران، شعرا، انقلابیون بزرگ و سرزمین مقام معظم رهبری و ستارخان ها و باقرخان ها، باکری ها و باقری ها و شفیع زاده ها و سرزمین لشکر پر افتخار عاشورا است.

وی با بیان اینکه امروز یک بار دیگر می خواهیم پیوند جدیدی را برای ارتقای آذربایجان و سربلندی ایران ببندیم، افزود: از اردیهشت پارسال وعده دادیم امنیت، آرامش و آزادی و پیشرفت را به عنوان ۴ شعار اساسی پیگیری می کنیم.

رئیس جمهور  با اشاره به اینکه به هم وعده دادیم که سرزمین ما سرزمین امن و امنیت باشد تصریح کرد: امروز به برکت دلاوری های سپاه غیور، ارتش، بسیج ایثارگر شاهد امنیت مثال زدنی ایران هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ما هر روز پاس می داریم امنیتی را که در سایه وحدت و انسجام ملت ایران به وجود آمده و این امنیت را به حول و قوه الهی ادامه می دهیم.

دولت پای وعده های ایستاده است

رئیس جمهور ادامه داد: ما به آذربایجان برای دریاچه ارومیه، فرهنگ و زبان ترکی، ارتقای ورزش و تیم تراکتور وعده هایی داده ایم که پای وعده های خود ایستاده ایم.

وی با اشاره به اینکه قرار و وعده ما آرامش بود، اضافه کرد: دولت از آرامش زندگی، آرامش بازار حفاظت می‌کند و  به مردم می‌دهم توطئه آمریکا و صهیونیست‌ها و برخی ارتجاع عرب در منطقه در پیشرفت ایران عزیز تاثیری نگذارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آنهایی که در کاخ سفید نشسته‌اند بدانند چه به تعهداتشان، تمدنشان و انسانیتشان پایبند و چه باشند یا نباشند، دولت ایران به نمایندگی از ملت ایران با هرگونه توطئه آن‌ها با قدرت و قاطعیت برخورد می‌کند گفت:  هیچ کس این ملت بزرگ را نمی‌تواند مایوس کند و امید آینده را از ملت بگیرد.

حجت الاسلام روحانی ایران امروز را از هر زمان دیگر مقتدر‌تر دانست و افزود: اما اگر کسی بخواهد به پیمان با ملت ما خیانت کند، عواقبش پای آن‌ها را می گیرد چراکه ملت و دولت ایران برای هر مرحله‌ای از اقدامات آن‌ها برنامه دارد و مشکلی را پیش رو نداریم.

تمام کالاهای اساسی به همان قیمت قبل باقی خواهد ماند

وی با بیان اینکه اگر مشکلی داریم با دست پرکفایت ملت ایران حل و فصل می‌کنیم ابراز داشت:  برای آرامش مردم تصمیمات قاطع و محکمی در مورد ارز کشور اتخاذ کردیم،  کسی نگران واردات و صادرات نباشد، کسی نگران کالاهای مورد نیاز کشور نباشد،  در برابر توطئه خارجی و برخی کوته فکران در داخل برنامه ریزی کردیم و تمام نیازمندی‌های کشور را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده و تمام کالاهای اساسی به همان قیمت قبل باقی خواهد ماند.

ریاست جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اینکه واردات در پارسال اگر ۵۰ میلیارد دلار بوده و اگر امسال ۶۰ میلیارد دلار باشد و خدمات ما از ۱۰ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار برسد، در مورد ارز نگرانی نداریم اظهار کرد:  صادرات غیر نفتی در فروردین امسال نسبت به پارسال ۱۵ درصد افزایش یافته، واردات هم ۷ درصد افزایش یافت که این موضوع خبر خوشی برای کشور است.

رئیس دولت دوازدهم در اولین سفر استانی این دولت، با تاکید بر اینکه مسیر ما مسیر توسعه بوده و دولت متعهد به حل مشکلات موجود در این مسیر است تصریح کرد:  امروز در آذربایجان شرقی ۳ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌شود و برای ۶ هزار میلیارد تومان کلنگ زنی می‌شود.

۸۰۰ میلیارد تومان برای سلامت و درمان استان آذربایجان شرقی هزینه شد

روحانی ادامه داد: به مردم آذربایجان شرقی میگویم برای توسعه صنایع معدنی استان که توقفی در پروژه مهم ذوب مس ایجاد شده بود، اعلام می کنم که دستور دادم این توقف برداشته شود. فعالیت مس سونگون آغاز شده و اشتغال و پیشرفت برای مردم خواهد داشت.

وی درخواست حجت الاسلام آل هاشم مبنی بر نیاز آذربایجان شرقی به ارتقای بهداشت و درمان و امکانات پیوند کبد را مورد اشاره قرار داد و گفت: من از همینجا اعلام میکنم که خوشبختانه امروز اولین پیوند کبد در تبریز انجام شد.

رئیس جمهور، با بیان اینکه در هیئت دولت همه وزرا نسبت به ادب، ایثار، کار و کوشش مردم آذربایجان شرقی، صنعت و معدن فعال این استان، کمترین معوقات بانکی، نبودن گدا و تمیزی شهر میکنند اضافه کرد: دولت و ملت ایران به آذربایجان می‌بالد و به تبریز افتخار میکند.

عالی ترین مقام اجرایی کشور، فعالیت ۱۰۰ خیر فداکار در زمینه بهداشت و درمان را افتخاری برای این استان دانست و گفت: خیرین در ۵ سال گذشته ۲۶۰ میلیارد تومان برای بهداشت و درمان هزینه کرده اند و دولت هم متقابلا ۸۰۰ میلیارد تومان برای سلامت و درمان استان هزینه کرده است.

وی افزود: ما شاهد افتتاح طرح های متعدد تا پایان امسال و این دولت در زمینه بهداشت و درمان خواهیم بود و در زمینه کشاورزی و صنعت و… هم طرح های متعددی برای آذربایجان شرقی در دست بررسی و اجرا است.

روحانی زبان ترکی و آذری را جزو افتخارات ایران عنوان کرد و خاطر نشان کرد: از دانشگاه های این استان و از استاندار می خواهم مرکز ادب و زبان ترکی را ارتقا دهند و کتاب های لازم را به چاپ برسانند چراکه زبان ترکی به عنوان یکی از افتخارات این سرزمین است.

احیای دریاچه ارومیه تعهد دولت است

رئیس جمهور، با تاکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه تعهد دولت است ابراز داشت:  من به مردم تبریز و آذربایجان شرقی و غربی و شمالغرب کشور عرض می‌کنم،  اگر تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم از سال ۹۲ نبود، شهریور ۹۶ چیزی به نام دریاچه ارومیه نداشتیم.  اگر روند دریاچه ارومیه روند گذشته بود، سال گذشته دریاچه ارومیه خشک شده بود.

وی ادامه داد: امروز اعلام می‌کنم دولت یازدهم ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای دریاچه ارومیه هزینه کرده است، لذا به شما قول می‌دهم دریاچه ارومیه به عنوان نگین ایران باقی خواهد ماند چراکه دریاچه ارومیه به عنوان یکی از تعهدات دولت است و بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان همین الان طرح و پروژه متعدد در حال اجرا است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مسئول قبلی ستاد احیا که امروز معاون رئیس جمهور شده است، قول داده تا پایان دولت دوازدهم ارتفاع آب دریاچه ارومیه ۱ متر افزایش یابد تصریح کرد:  تا جایی که در توان داشته باشیم به وعده‌های خود عمل می‌کنیم. هر طرحی در زمینه آب، راه، بهداشت و درمان و… به عنوان تعهد ما است به تعهداتمان عمل می‌کنیم.

عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، با بیان اینکه در سفر گذشته ۲۳ طرح قول دادیم و بیش از قول خودمان اعتبار گذاشتیم افزود: از ۲۳ طرح سفر قبل وعده دادیم، ۱۸ پروژه عملی شده و ۵ پروژه در دست اجرا است و دولت متعهد است که این پروژه‌ها را تا پایان ادامه دهد.

وی خاطر نشان کرد: می‌دانم بزرگراه تبریز اهر جزو وعده‌ها بوده که ۵۰ درصد عملی بوده و بقیه در دست اجرا است ولی ۹۰ میلیارد اعتبار قول داده بودیم اما ۱۰۴ میلیارد پرداخت کردیم و باقیمانده آن بر عهده ما است و انجام می‌دهیم.

روحانی با اذعان به اینکه راه آهن میانه به تبریز جزو وعده‌ها است و تا هفته آینده ریل به بستان آباد می‌رسد گفت: امسال راه آهن افتتاح شده و ادامه آن به سمت تبریز را ادامه می‌دهیم.  به مردم می‌گویم آنچه وعده دادیم، پای وعده خود علی رغم مشکلات مختلف ایستاده‌ایم.

انتهای پیام/