به گزارش خبرنگار اهرامروز، محمد سرقینی در آیین تجلیل شهروندان، هنرمندان و مسئولان شهرستان اهر از مدیرکل و معاونین و کارشناسان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از بابت پیگیری و تحقق مطالبه مردمی به جهت ثبت اهر به عنوان «شهر ملی ورنی» اظهار داشت: معرفی اهر به عنوان «شهر ملی ورنی» شیرین‌ترین خبری بود که شنیدیم و در عین حال مطالبه مردمی نیز بود از این‌رو از زحمات و تلاش‌های مدیرکل و معاونین و کارشناسان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی قدردانی می‌کنیم.

شهردار اهر از راه‌اندازی «خانه ورنی اهر» در آینده نزدیک خبر داد، افزود: اِلمان ورنی، لوح «اهر شهر ملی ورنی» در قالب تندیس و دیوار نگار سفال ورنی به زودی در شهر اهر نصب و رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که راسته ورنی‌فروشان در شهر اهر با موافقت رئیس شورای شهر؛ نام‌گذاری شده است، گفت: همچنین بازارچه صنایع‌دستی شهرستان اهر در حال احداث بوده که در فصل‌کاری پیش‌رو به بهره‌برداری می‌رسد.

سرقینی از پلاک کوبی منازل و مغازه و کارگاه‌های تولید ورنی در شهر اهر خبر داد، یادآور شد: طراحی اِلمان ورنی طی فراخوان ملی در دست اقدام است؛ شاید شهرداری اهر در زمینه معرفی ورنی هزینه‌هایی کند اما حقیقتاً از دید هزینه کرد نگاه نمی‌کنیم بلکه هرچه در توان داشته باشیم از معرفی ورنی اهر و قره‌داغ دریغ نمی‌کنیم.

شهردار اهر با تاکید بر اینکه مجموعه شهرداری و شورای شهر اهر برای همکاری در ثبت جهانی «بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری» آمادگی کامل دارد، اظهار کرد: گورستان متروکه واقع در حد شرقی پارک شیخ شهاب‌الدین اهری که زمین آن متعلق به اوقاف است را در حال خاکبرداری هستیم که بعد از اتمام؛ قصد داریم با تبدیل به فضای سبز به شیخ شهاب‌الدین اهری الحاق شود.

وی همچنین از آمادگی شهرداری و شورای شهر اهر در حمایت از سرمایه‌گذاران در زمینه ساخت هتل در شهرستان اهر خبر داد، تاکید کرد: شهرداری اهر از سرمایه‌گذارانی که قصد ساخت هتل در شهر اهر را داشته باشند ریالی از بابت پروانه ساخت و ساز هزینه دریافت نمی‌کند و در این گونه سرمایه‌گذاری حتی از ماشین‌آلات شهرداری نیز در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهیم.

سرقینی خاطرنشان کرد: «موزه سنگ» شهرستان اهر که در پارک دکتر قاسم خان اهری در حال اجرا بوده؛ در دهه فجر به بهره‌برداری می‌‎رسد و برای ایجاد «موزه باستان‌شناسی» در عمارت تاریخی شهرداری اهر نیز برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌ایم.