به گزارش خبرنگار اهرامروز، حجت‌الاسلام محمدعلی نظری در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اهر با تأکید بر اینکه بارش‌های اخیر باران همه را ملزم به شکرگزاری از خداوند متعال می‌کند اظهار داشت: بارندگی‌های مداوم اخیر توانسته بر زمین‌های زراعی و باغات تأثیرگذار باشد لذا از این‌سو اگر رهاسازی آب به بخش کشاورزی با تأخیر انجام گیرد به صلاح شهرستان خواهد بود.

وی افزود: همان‌طور که دستگاه قضایی خود در وقف مردم و مشکلات آن‌ها کرده و از طرفی هم برای جلوگیری از تنش‌های آبی و مدیریت بحران کم‌آبی مجدانه در کنار سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کند این در حالی است که زمین می‌توان بر بحران کم‌آبی غلبه کرد که برنامه‌های دستگاه‌های ذی‌ربط دقیق و جامع باشد.

رئیس دادگستری شهرستان اهر ادامه داد: پیشگیری از تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه منابع آب مهم است چراکه برخورداری یکسان همه‌ی کشاورزان و باغداران منوط به پیشگیری از برداشت‌های غیرمجاز آب است تأکید داریم حداقل آب موجود که در سد ستارخان وجود دارد بدون کم و کاست به دست کشاورزان برسد.

نظری بابیان این‌که اگر آب طبق خواست‌های مدیران رهاسازی شد و از برداشت‌های غیرمجاز ممانعتی نشد و آب به کشاورزان نرسید باز مشکلات بر سر جای خود باقی است، گفت: زمانی که آب از دست رفت و با برداشت کنندگان غیرمجاز هم برخورد قانونی صورت گرفت نتیجه این می‌شود که بخش کشاورزی با خسارت جبران‌ناپذیری روبرو خواهد بود، هر چند برخورد با متخلفان و مجازات آن‌ها جای خود دارد اما باید پیشگیری هم لحاظ شود.

وی اضافه کرد: باید از هم‌اکنون مقدمات لازم جهت رسیدن آب موجود به کشاورزان شهرستان اهر فراهم شود، نکند که همانند سال گذشته آب از سد ستارخان رهاسازی و بدون استفاده کشاورزان به هدر برود این اقدام اصلاً قابل‌قبول نیست.

رئیس دادگستری شهرستان اهر بر لزوم آگاه‌سازی کشاورزان دارای حق آبِ قانونی از وضعیت منابع آبی شهرستان اهر تأکید کرد و افزود: اطلاع‌رسانی از وضعیت منابع آب موجود می‌تواند مشارکت کشاورزان و مردم را در صرفه‌جویی در پی داشته باشد و این امر باعث می‌شود تا مردم فکر نکنند آب در سد ستارخان وجود دارد اما دستگاه‌های مربوطه از رهاسازی آن امتناع می‌کنند، مردم می‌بینند بارش‌ها افزایش‌یافته اما نمی‌دانند که ورودی آب به پشت سد ستارخان به لحاظ جذب در زمین تفاوتی نمی‌کند.

نظری تصریح کرد: توزیع آب با در نظر گرفتن بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی بایستی بر اساس اولویت‌بندی‌ها عادلانه باشد به‌طوری که اگر کسانی که به‌صورت قانونی حق آبِ دارند عادلانه توزیع شود جای اما و اگر باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به اینکه توسعه بخش کشاورزی می‌تواند به رونق اقتصاد بدون نفت منجر شود، گفت: زمانی اقتصاد کشور شکوفا و تحریم‌ها بی‌اثر می‌شود که به ظرفیت‌ها و توانایی‌های داخلی متکی باشیم لذا تمامی توطئه‌های دشمنان برای ضربه زدن به اقتصاد بی‌تأثیر خواهد شد پس بنا بر این‌یکی از ظرفیت‌های داخلی بخش کشاورزی است و با توجه و توسعه این بخش به رونق اقتصادی منجر می‌شود.

رئیس دادگستری شهرستان اهر، فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت را مهم دانست، یادآور شد: عمده‌ترین نقش در مصرف بهینه از آب متعلق به رسانه‌ها و مطبوعات است در واقع آن تأثیرگذاری که رسانه‌ها می‌توانند در تشویق مردم به صرفه‌جویی در آب نقش ایفاء کنند کسی این تأثیرگذاری را ندارد.

انتهای پیام/