به گزارش اهرامروز، رحیم صادقیه اهری مسئول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهر نوشت: بازهم آخرین سه‌شنبه سال و آتش‌هایی که در غروب و شامگاه آن به پا می‌شود، بی‌شک روا نیست که برای مردم فهیم ایران از خطر آتش بگوییم و از لطمات انفجار یا به آن‌ها توصیه‌هایی کنیم که معمولاً به کودکان می‌شود؛ اما چه کنیم که با وجود تذکرات و هشدارهای امنیتی و پزشکی که هرساله تکرار می‌شود و پخش صحنه‌های دل‌خراشی که در اثر بی‌توجهی به این توصیه‌ها رخ‌داده است؛ باز شاهد آنیم که هرساله عده‌ای به طرز فجیعی می‌سوزند و عده‌ای دچار نقص عضو می‌شوند و تعدادی هم متأسفانه به سال جدید نرسیده و سورشان به سوگ تبدل می‌شود.

به نظر می‌رسد بی‌توجهی به عواقب کار و تنها به فکر شور و لذت آنی بودن به‌اضافه اینکه همه هم مدعی‌اند کارشان بی‌خطر است و تدابیر لازم را اندیشیده‌اند؛ سبب می‌شود که این قصه پر غصه هرساله تکرار شود.

این نوشته برای آن دسته از عزیزان است که در چهارشنبه‌سوری به دنبال سور و سُرُور می‌گردند و با تمام این بحث‌ها و هشدارها؛ همچنان اصرار دارند که از روی شعله‌های آتشی که به پا کرده‌اند پرش کنند و از صدای انفجاری که تولید می‌کنند لذت می‌برند و مطمئن هم هستند که تمام جوانب کار را دیده‌اند و کارشان کاملاً بی‌خطر است.

به این دسته از عزیزان که شاید بتوان گفت اکثر قریب به‌اتفاق صحنه‌گردانی‌های آن شب را همین‌ها بر عهده‌دارند عرض می‌شود:

مسائل امنیتی و رعایتی آن شب تنها به همین موارد ختم نشده و اموری کلان همچنان باقی است؛ امور مهمی که متأسفانه به ذهن نیامده و یا توجهی به آن‌ها نمی‌شود.

با خود بیندیشیم که اگر با شعله و صدای انفجاری که ما باعث آن بودیم کودکی ترسید و پیری رنجید؛ تکلیف چیست؟ اشک کودک و آه مادر را چگونه می‌توان جبران کرد و غم از دل آن پدر و مادر پیر چطور می‌شود زدود؟

و این‌همه خسارت وارد کردن به شهر و … که نامش شادی نیست! با فرارسیدن فصل بهار، شهرداری با تمیز و زیبا ساختن شهر به استقبال بهار می‌رود اما درست چند روز و گاهی کمتر مانده به عید چهره‌ای دیگر به خود می‌گیرد، دود، سیاهی، لاستیک سوخته، لامپ‌های شکسته و درختان نیمه‌سوخته که حق کودکان نسل آینده هستند میزبان سال نو می‌شوند، به‌راستی چرا و به چه قیمتی…؟

نوجوان و جوانان عزیز باید خطرات ناشی از بازی با مواد منفجره و وسایل آتش‌بازی را بدانند و به دوستان خود نیز یادآوری  کنند و در صورت امکان از حضور در این‌گونه برنامه‌ها به‌ویژه در محل‌های شلوغ خودداری نمایند. خانواده‌های محترم نیز مسئولیت بیشتری در مراقبت از فرزندان خود بر عهده بگیرند،باید با گوشزد کردن خطرات جانی و مالی ناشی از انفجار مواد محترقه و ارائه توصیه‌های ایمنی لازم ، فرزندان خود را به اجتناب از دست زدن به این بازی‌های خطرناک تشویق کنند و بر رفتار فرزندان خود نظارت بیشتری نمایند.

بیایید با رعایت قانون و توجه به توصیه‌های نیروی انتظامی و آتش‌نشانی از وقوع حوادث دل‌خراش و دردناک در ایام نزدیک به عید نوروز خودداری و چهارشنبه‌سوری خود را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید.

توصیه های ایمنی در چهارشنبه سوری:

 

هر ساله حوادث وحشتناک در ایام چهارشنبه سوری از جمله سوختگی های شدید از دست دادن چشم،یا پاره شدن  گوش ویا از دست دادن ویا آسیب دیدن دست و پا می شویم . توصیه می شود از آتش بازی کودکان جلوگیری  شود. آتش بازی اگر باشد باید در حضور والدین و بزرگتر ها صورت گیرد و در این صورت وسیله اطفاء حریق از جمله کپسول آتش خاموش کن و اب باید در دسترس باشد.

 

۱- از روشن کردن اتش در کنار خودرو ها و مواد قابل اشتعال جلو گیری کنید.

 

۲- مایعات و مواد آتشزا از جمله نفت ، بنزین و کبریت در اختیار و یا در دسترس کودکان قرار ندهید.

 

۳- از حمل مواد محترقه و منفجره مخصوصا در جیب جلو گیری شود .

 

۴- والدین محترم توصیه می شود در شب چهار شنبه سوری از خروج کودکان و نوجوانان خود از منزل جلوگیری کنند .

 

۵- توصیه میشود در این شب پنجره های منازل و اماکن را بسته نگهدارید تا مانع ورود مواد محترقه و وسایل اتش بازی پرتاب شده به داخل ساختمان شود.

 

۶- توصیه می شود صاحبان فروشگاه های مواد شیمیایی و رنگ فروشیها. از فروش هر گونه مواد آتش زا و مواد شیمیایی به کودکان و جوانان جدا خودداری کنند .

 

۷- از آتش زدن لاستیک و امثال آن چه در واحد های مسکونی و چه در معابر و کوچه ها و خیابان ها خودداری نمائید.

 

۸- توصیه می شود در صورت مشاهده  و بروز آتش سوزی و هرگونه حوادث دیگر را سریعا با سامانه ۱۲۵ اطلاع دهید .

 

چهارشنبه سوری ایمن و شاد را

برای همه عزیزان آرزومندیم.

 

مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان اهر:

(رحیم صادقیه اهری )