به گزارش خبرنگار اهرامروز، محمدعلی متفکر آزاد در نشست مجمع عالی بسیج شهرستان اهر اظهار داشت: از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان همیشه جنگ اقتصادی را به‌موازات جنگ سخت، فرهنگی و سیاسی راه انداخته‌اند.

این اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه “جنگ اقتصادی” علیه ایران از سال‌های گذشته نسبت به واپسین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی شدت بیشتری یافته است، افزود: با توجه به اینکه جنگ فعلی دشمنان با ایران رویکرد اقتصادی دارد و مقام معظم رهبری در طول یک دهه اخیر شعار سال‌ها را بر مبنای اقتصادی انتخاب می‌کنند که به لحاظ اهمیت موضوع شعار سال‌جاری نیز “حمایت از کالای ایرانی” است.

متفکر آزاد با ذکر اینکه توجه به توانمندی‌های داخلی در بحث اقتصادی تنها توجه به ظرفیت‌های فیزیکی نیست، گفت: ایران موقعیت اقتصادی خوبی در خاورمیانه دارد به‌طوری که سکونت ۳۰۰ میلیون مسلمان در کشورهای هم‌جوار ایران، زمینه خوبی برای صادرات تولیدات ایرانی به این کشورها فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: با ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی که ملت ایران دارند باید “ما می‌توانیم” را باور داشته باشند چراکه ایران علاوه بر منابع طبیعی و خدادادی که دارد سرمایه‌های انسانی بی‌نظیر نیز دارد و  این سرمایه انسانی از هر سرمایه‌ای گران‌قیمت‌تر است.

استقلال سیاسی و اقتصادی کشور بی‌ارتباط با همدیگر نیستند

رئیس مجمع عالی بسیج استان آذربایجان شرقی گفت: ملت ایران در طول ۴۰ سال گذشته از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با تحریم‌ها و مشکلات مختلف از جمله در حوزه مسائل اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و امروز به اینجا رسیده‌اند، این در حالی است که آمارها نشان دهنده پیشرفت و توسعه ایران نسبت به کشورهای تحت مستعمره آمریکا است.

متفکر آزاد بابیان اینکه در دوران پیش از انقلاب اسلامی ۴۶ درصد جمعیت کشور زیرخط فقر بودند، گفت: آمارها نشان می‌دهد اکنون تنها حدود ۱۶ درصد از جمعیت کشور زیرخط فقر هستند این هم برای کشوری چون ایران زیاد است و معتقدیم نباید حتی یک نفر در کشور زیرخط فقر باشد و می‌بایست در بُعد عدالت که فقر را از بین می برد خیلی بیش از این‌ها پیشرفت می‌کردیم.

رئیس مجمع عالی بسیج استان آذربایجان شرقی، استقلال سیاسی و اقتصادی کشور را بی‌ارتباط با همدیگر ندانست و بیان داشت: با آن‌که همه می‌دانند رهبری مسئول اجرایی نیست، اما دشمن سعی می‌کند تا تمامی مشکلات کشور را متوجه رهبری کند در حالی که رهبری به سران سه قوه اختیار تام داده‌اند و هر تصمیمی که سران قوا بگیرند ایشان قبول می‌کنند، در این میان رهبری سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی و خط مشی‌ها را ابلاغ می‌کنند.

متفکر آزاد تأکید کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۲۴ بند و یک مقدمه دارد که با اجرای آن اقتصاد کشور متحول می‌شود اما اگر دستگاه‌های اجرایی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فقط به مقدمه توجه کنند نمی‌توانند آن ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنند، این در حالی است که در مقدمه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قید شده الگوی علمی و بومی بوده که در پرتو انقلابی و اسلامی محقق می‌شود.

اقتصاد مقاومتی از سوی مسئولان اجرایی کشور مورد توجه قرار نگرفته است

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مسئولان اجرایی کشور مورد توجه قرار نگرفته است، افزود: در چندین بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به برقراری عدالت و افزایش درآمد قشر ضعیف جامعه تأکید شده است.

این اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه تبریز گفت: از دیگر تأکیدات اقتصاد مقاومتی این بود که همانند دوران دفاع مقدس باید مردم نیز در اقتصاد مشارکت داشته باشند تا اقتصاد کشور مردمی‌شود، لذا اگر اقتصاد متکی به دولت باشد وضعیت از حالت فعلی که می‌بینیم بهتر نخواهد شد.

رئیس مجمع عالی بسیج استان آذربایجان شرقی بر لزوم شفافیت اقتصاد در کشور تأکید کرد و گفت: متأسفانه امروزه اقتصاد کشور شفاف نیست و اصلاً معلوم نیست افراد از کجا و چه میزان درآمد دارند در حالی که اصل ۴۹ قانون اساسی معروف به “از کجا آورده‌ای؟” به ما یادآوری می‌کند تا در راستای شفافیت اقتصادی حرکت کنیم.

متفکر آزاد بیان کرد: امروزه مردم را شکاف طبقاتی، تبعیض و فاصله طبقاتی رنج می‌دهد و عده‌ای با آن که می‌بینند مردم چه مشکلاتی دارند کار را به‌جایی رسانده‌اند که خودروی چند صد میلیون تومانی سوار می‌شوند و وقتی مرتکب تخلف می‌شوند پلیس را به کتک می‌گیرند، این‌ها برای انقلاب اسلامی ننگ است در حالی که بنا نبود تا این‌چنین صحنه‌هایی باشد.

وی تصریح کرد: امام خمینی(ره) فرموده بودند مسئولان و کارگزاران نظام باید از طبقات متوسط و پایین جامعه باشند و مسئولانی که طعم فقر را نچشیده باشند نمی‌توانند درک درستی از مشکلات مردم داشته باشند.

رئیس مجمع عالی بسیج استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: تنها کابینه‌ای می‌تواند اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشد که وزرای انقلابی و جوان با انگیزه داشته باشد.

انتهای پیام/