سیدحمزه امینی در گفت‌وگو با خبرنگار اهرامروز بابیان اینکه استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی ظلم در حق مردم مناطق محروم است، اظهار داشت: استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی جفا در حق مردم روستایی و مناطق محروم و در مجموع جدایی نمایندگان از مردم است.

وی افزود: این‌طور بگویم که با استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی دسترسی مردم به نمایندگان سخت‌تر می‌شود و به‌تبع تصویب این طرح هزینه انتخابات خواسته یا ناخواسته افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: انتظار نداشته باشیم با استانی شدن انتخابات مجلس، نمایندگان برای امورات مردم وقت صرف کنند یا در ایام تبلیغات خود را وقف نمایند بلکه با این طرح جناح‌بازی علنی‌تر خواهد شد و جناح‌بازی در انتخابات مجلس در شرایط فعلی اصلاً به نفع کشور نیست.

استانی شدن انتخابات مجلس یعنی این‌که منِ نمایندهِ فقط باید در مجلس شورای اسلامی باشم

امینی با اشاره به اینکه استانی شدن انتخابات مجلس یعنی این‌که منِ نمایندهِ فقط باید در مجلس شورای اسلامی باشم، گفت: چرا با استانی شدن انتخابات نخبگانی که شاید بیش از نمایندگان فعلی کارایی و تخصص دارند از حضور در مجلس محروم کنیم چراکه با این طرح نخبگان جوان که مردم از آنها شناختی ندارند یقیناً نمی‌توانند به مجلس راه یابند.

وی اضافه کرد: اگر قصد شایسته‌سالاری و راه‌یابی افراد با تخصص و نخبه به مجلس است با استانی شدن انتخابات چون عمده مردم از نخبگان گمنام آشنایی ندارند قطعاً رأی به این افراد نمی‌دهند چون شناختی ندارند در حالی که در انتخابات فعلی مردم شهرستان‌ها به‌راحتی می‌توانند کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب و راهی مجلس کنند که با استانی شدن انتخابات حق نخبگان و به‌مراتب افراد کاربلد سلب می‌شود.

نماینده مردم هشترود و چاراویماق در مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه استانی شدن انتخابات مجلس برای آینده نظام اسلامی مضراتی هم دارد، ابراز داشت: یقین دارم شورای نگهبان با نگاه به آینده قطعاً تبعات زیان‌بار طرح استانی شدن انتخابات را تشخیص و آن را تأیید نکند.

امینی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه موافقان طرح استانی شدن انتخابات معتقدند با تصویب این طرح ارتباط بین مردم و نمایندگان حفظ می شود؟ گفت: ارتباط فعلی نمایندگان با مردم در طرح استانی شدن انتخابات سخت حفظ می‌شود چراکه نمایندگان برای فرار از پاسخگویی به مردم، خود را نمایندگان کلان می‌بینند تا این‌که خودشان را نماینده مردم شهرستانی محروم معرفی کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: هرچند استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به نفع شخصی بنده است ولی من جزو مخالفان سرسخت این طرح هستم و به‌نوعی می‌توانم بگویم استانی شدن انتخابات به نفع نمایندگان فعلی مجلس است چون با این طرح به فکر آن هستند که حضورشان را در مجلس حفظ کنند.

انتهای پیام/