قلی الله قلی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اهرامروز با اشاره به اینکه بودجه پیش‌بینی‌شده برای پروژه‌های عمرانی کشور در لایحه بودجه سال آینده ۶۲ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: کمیسیون‌های مجلس که بندهای مربوط به هر کمیسیون را بررسی می‌کنند پس‌ازآن که بررسی کردند برای اعلام نظر نهایی به کمیسیون تلفیق بودجه ارجاع می‌دهند.

وی افزود: در بحث بررسی لایحه بودجه سال ۹۸، نه ردیف‌های بودجه و نه بودجه پیش‌بینی‌شده برای شرکت‌های تابعه دولت در مجلس موردبررسی قرار نمی‌گیرد و صرفاً تبصره‌های قانونی بررسی می‌شوند درحالی‌که اعتبارات یا عبارتی بودجه اصلی در ردیف‌هاست اما ردیف‌های بودجه نه در کمیسیون‌ها و نه در کمیسیون تلفیق موردبررسی قرار نمی‌گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به‌طور مثال سال گذشته در لایحه بودجه سال جاری پیشنهاد دولت ۳۴۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود ولی مجلس با تغییراتی در جداول بودجه را به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد و از این میزان ۶۸ هزار میلیارد تومان به حوزه عمرانی تخصیص یافت.

قلی زاده با ذکر اینکه بودجه عمرانی کشور در لایحه بودجه سال آینده نسبت به سال جاری، ۶ هزار میلیارد تومان کاهش‌یافته است، گفت: پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام کشور که تعداد آن به ۸۶ هزار مورد می‌رسد با این شرایط بودجه عمرانی باید راه طولانی را طی کند این در حالی است به لحاظ کاهش ارزش پول ملی و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، بودجه عمرانی سال آینده تنها یک‌چهارم بودجه عمرانی سال جاری است.

وی تأکید کرد: اخیراً که رئیس سازمان برنامه‌وبودجه دیداری داشتیم از بابت کاهش بودجه عمرانی ابراز گلایه کردیم و نوبخت نیز قبول کرد که در پاسخ گفت بیش از این منابع مالی نداریم تا صرف پروژه‌های عمرانی کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه تحقق بودجه سال ۹۸ از محل درآمدهای پیش‌بینی‌شده از بابت فروش نفت و مالیات شّک برانگیز است، گفت: درآمد مالیاتی کشور به‌نوعی به فروش نفت نیز ارتباط دارد چراکه اگر فروش نفت نباشد و ارز جهت واردات کالاهای موردنیاز به کشور نیاید و خریدوفروش و معاملات در کشور نداشته باشیم چگونه می‌توان مالیات اخذ کرد.

قلی زاده ابراز داشت: با شرایط فعلی اقتصادی کشور احتمال دارد که بودجه سال آینده به‌طور کامل تحقق نیابد.

وی با اشاره به پیشنهاد دولت مبنی بر توقف پروژه‌های عمرانی با پیشرفت فیزیکی زیر ۵۰ درصد در کشور افزود: در ادامه بررسی بندهایی از بودجه سال آینده مربوط به حوزه عمرانی کشور در کمیسیون عمران، پیشنهاد دولت مبنی بر توقف پروژه‌های عمرانی با پیشرفت فیزیکی زیر ۵۰ درصد را به لحاظ قرارگیری بخش بزرگی از پروژه‌های عمرانی در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته با این پیشنهاد دولت در لایحه مخالفت کردند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کمیسیون عمران مجلس با توجه به این‌که تأکید دارد نباید با طولانی‌تر شدن زمان احداث پروژه‌های عمرانی سرمایه‌های کشور هدر رود بر همین اساس این کمیسیون عزم جدی برای تکمیل پروژه‌های عمرانی در مناطق محروم کشور دارد.

انتهای پیام/