به گزارش خبرنگار اهرامروز، تقی کرمی در جشن انقلاب اسلامی جامعه عشایری که در روستای باللی‌قشلاق شهرستان اهر برگزار شد، با اشاره به اینکه جامعه عشایری علی‌رغم رغبت به تحصیل، ولی از تحولات سیاسی و اقتصادی کشور اطلاعات خوبی داشته و انسان‌هایی با معلومات هستند اظهار داشت: انتظاری که از جامعه عشایری می‌رود این است که فرزندان خود را به هر دلیل از تحصیل محروم نکنند چراکه نسل‌های جوان آینده‌سازان کشور هستند.

وی افزود: برخی از خانواده‌های روستایی و عشایری علاقه‌ای به ادامه تحصیل دختران و پسران در مقاطع دبیرستان و حتی راهنمایی ندارند، چطور می‌شود اگر علاقه‌ای به تحصیل ندارند اجازه می‌دهند پسران و دختران در دانشگاه کنار همدیگر تحصیل کنند؟ اگر تحصیل دختران در کنار پسران عیب است چرا در دانشگاه‌ها تفکیک نمی‌کنیم و اگر عیب نیست چرا خانواده‌ها از تحصیل فرزندان ممانعت می‌کنند؟

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی، گازرسانی و برق‌رسانی به شهرستان‌ها، استان‌ها و روستاهای دورافتاده را از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: وقتی می‌گوییم ۹۶ درصد جمعیت روستایی استان آذربایجان شرقی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند حرف کمی نیست بلکه می‌توان از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام اسلامی نام برد.

کرمی در ادامه بر لزوم تعییر روش‌های تامین معیشتی جامعه عشایری تاکید کرد و گفت: «ورنی»بافی یکی از تولیداتی است که هر بانوی جامعه عشایری با ورنی‌بافی می‌تواند درآمدی بیش از دام‌پروری به دست آورد و مشتریان ورنی هنر بومی منطقه ارسباران همواره به دنبال خرید آن هستند یعنی عشایر نباید تنها به دام‌پروری اکتفاء کند.

وی با قدردانی از حضور فعال روستائیان و عشایر در نمایشگاه توانمندی‌های روستایی و عشایری گفت: زینت نمایشگاه توانمندی‌های روستایی و عشایری، «عشایر» و تولیدات این جامعه زحمت‌کش بودند.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی بابیان اینکه دهیاری روستای باللی‌قشلاق علی‌رغم داشتن ۱۷۶ میلیون تومان اعتبار، نمی‌تواند در روستا پروژه‌ای اجرا کند، افزود: هر اندازه که اعتبارات دهیاری‌ها برای رفاه روستائیان و عمران و آبادانی روستاها هزینه نشود نه تنها سود نمی‌کنند بلکه متضرر نیز می‌شوند از این‌رو از بخشدار و بنیاد مسکن در جهت اجرای پروژه‌های تاثیرگذار دهیاری این روستا را یاری کنند.

کرمی از پرداخت کمک بلاعوض ۸ میلیون تومانی به ساخت و سازهای اصولی در روستاها از سوی دولت خبر داد، یادآور شد: دولت برای روستائیانی که بخواهند در روستاها ساخت و ساز اصولی انجام دهند علاوه بر تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی با بهره ۴ درصدی و ضامن زنجیره‌ای، از دولت ۸ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند.

وی خطاب به روستائیان و عشایر گفت: حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله هیچ‌گاه خبر نمی‌دهد لذا با مقاوم‌سازی واحدهای روستایی حداقل برای آینده فرزندان‌مان فکری کنیم و این بهانه که برای دریافت تسهیلات ضامن نداریم قابل قبول نیست چون تسهیلاتی که برای مقاوم‌سازی واحدهای روستایی پرداخت می‌شود ضامن آنچنانی نمی‌خواهد و روستائیان می‌توانند ضامن همدیگر شوند.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه دولت برای خرید دام سبک و سنگین تسهیلاتی در قالب سرمایه درگردش پرداخت می‌کند، خاطرنشان کرد: هیچ‌گونه محدودیتی در پرداخت تسهیلات برای توسعه ورنی‌بافی، صنایع‌رستی و سایر حوزه‌ها نداریم و تاکنون بیش از ۱۵ میلیون تومان تسهیلات روستایی و عشایری در شهرستان اهر پرداخت شده است.