قلی الله‌قلی‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار اهرامروز در کلیبر با اشاره به اینکه در جریان سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به شهرستان کلیبر، کارخانه نفلین سینیت در یوزبند کلیبر کلنگ‌زنی می‌شود اظهار داشت: شرکت سرمایه‌گذاری چینی با مشارکت سرمایه‌گذار اصفهانی کارخانه نفلین سینیت کلیبر را احداث می‌کنند.

وی افزود: شرکت چینی و سرمایه‌گذار اصفهانی به صورت مشترک با رقمی بالغ‌بر ۲ میلیون دلاری در کارخانه نفلین سینیت کلیبر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس بابیان اینکه کارخانه نفلین سینیت کلیبر برای ۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی می‌کند، گفت: طبیعی است که هر کارخانه غیر از افرادی که به صورت مستقیم اشتغال دارند برای تعدادی نیز به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد داشت.

کارخانه جدید نفلین سینیت کلیبر عاری از آلودگی زیست محیطی خواهد بود

الله‌قلی‌زاده در پاسخ به سوال خبرنگار اهرامروز مبنی بر این‌که آیا کارخانه نفلین سینیت برای محیط زیست آسیبی خواهد داشت یا خیر؟ اضافه کرد: کارخانه نفلین سینیت فعلی شهرستان کلیبر که در حالت خشک فعالیت دارد به نوعی برای محیط زیست آسیب‌هایی داشت ولی در کارخانه نفلین سینیت جدید که سرمایه‌گذار خارجی و داخلی در آن مشارکت دارند به صورت تَر تولید خواهند داشت به محیط زیست هیچ آسیبی نمی‌رساند.

وی، با تاکید بر اینکه کلنگ‌زنی شهرک صنعتی بخش آبش‌احمد از دیگر موارد پیگیری‌های ماست، خاطرنشان کرد: در صورتی مراحل اداری احداث شهرک صنعتی بخش آبش‌احمد به اتمام برسد در جریان سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت این شهرک صنعتی نیز کلنگ‌زنی می‌شود اما اگر مراحل اداری آن تمام نشود به زمان دیگری موکل خواهد شد.

در همین راستا پس از برون‌سپاری فعالیت اجرایی با توجه به مذاکرات فنی به‌عمل آمده و معرفی شرکت کنگ که وابسته به شرکت فینتون بوده و از تولید کنندگان اصلی این ماده در جنوب شرق آسیا بشمار می‌رود شرایط حضور این سرمایه‌گذار خارجی با تنظیم الحاقیه به قرارداد جاری و مطابق ظرفیت قراردادی فراهم شده است.

شایان ذکر است شرکت مذکور با دارای توان تولیدی سالیانه ۱۰۰.۰۰۰ تن در سال بوده و در این راستا اقدامات موثری در بازاریابی این محصول تاکنون به‌عمل آمده است به نحوی که این محصول تاکنون به ۱۰ کشور جهان طی این مدت صادر شده است. در فاز نخست برنامه احداث خط جدید با ظرفیت ۴۰.۰۰۰ تن در دستور کار است.

میزان سرمایه‌گذاری در این طرح توسعه (فاز نخست ۴۰.۰۰۰ تن) معادل ۲۰۰ میلیارد ریال و ۲ میلیون دلار بوده و اشتغال ۵۰ نفر به صورت مستقیم را به دنبال خواهد داشت.

برنامه کلی توسعه کارخانه نفلین سینیت کلیبر شامل ۳ فاز و در نهایت ظرفیت تولید ۱۵۰.۰۰۰ تن نفلین سینیت خواهد بود.

انتهای پیام/