به گزارش خبرنگار اهرامروز، کریم طوماری در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به این‌که ۲۳ هزار نفر بیمه شده اصلی تحت پوشش تامین اجتماعی شهرستان اهر هستند اظهار داشت: مجموع بیمه اصلی و تبعه تامین اجتماعی شهرستان اهر به بیش از ۶۵ هزار نفر می‌رسد که بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهرستان را شامل می‌شود.

وی از پرداخت مستمری به ۴۰۰۰ مستمری‌بگیر اعم از کارافتاده و بازنشسته در این شهرستان خبر داد و افزود: ماهانه نزدیک به ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مستمری پرداخت می‌کنیم در حالی که سال گذشته پرداختی‌های ماهانه ۴ میلیارد تومان ولی اما امسال با افزایش ۳۶ درصدی مستمری، پرداختی‌ها به مستمری‌بگیران افزایش یافته است.

رئیس تامین اجتماعی شهرستان اهر بابیان اینکه بدهی سازمان‌ها، نهادها و واحدهای تولیدی و صنعتی اصلی‌ترین چالش پیش‌روی تامین اجتماعی شهرستان اهر است، ابراز داشت: این سازمان‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی عمدتاً توان پرداخت مطالبات تامین اجتماعی را از بابت حق بیمه کارکنان را ندارند و اگر این روال ادامه یابد در آینده نزدیک در پرداخت مستمری مستمری‌بگیران بازنشسته و از کارافتاده با مشکل مواجه می‌شویم.

طوماری گفت: مجموع بدهی سازمان‌ها، نهادها و واحدهای تولیدی و صنعتی به تامین اجتماعی شهرستان اهر حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده که تنها ۱۸ میلیارد تومان آن متعلق به شهرداری اهر است با این حال تامین اجتماعی به کارکنان این مجموعه‌ها و واحدها خدمات ارائه می‌دهد ولی بدهی‌ها که می‌بایست از بابت حق بیمه کارکنان پرداخت می‌کردند سالیان سال است که انباشته شده و پرداخت نمی‌شود.

وی با ذکر اینکه تامین اجتماعی با ارائه خدمات غیرحضوری گام‌های بلندی در راستای افزایش رضایت‌مندی مردم برداشته است گفت: با اجرای طرح ارائه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی، بیمه‌شدگان دیگر نیازی به حضور در شعبات تامین اجتماعی ندارند بلکه می‌توانند از طریق تلفن همراه و رایانه از خدمات تامین اجتماعی بهره‌مند شوند این در حالی است که تامین اجتماعی هم‌اکنون ۳۶ خدمات را به صورت غیرحضوری ارائه می‌دهد که تا پایان سال‌جاری این خدمات به ۲۰۰ مورد افزایش می‌یابد.

رئیس تامین اجتماعی شهرستان اهر در ادامه با تاکید بر اینکه مراجعات به تامین اجتماعی اهر با ارائه خدمات غیرحضوری بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است یادآور شد: یکی دیگر از اقدامات تامین اجتماعی، الکترونیکی کردن پرونده‌های بیمه‌شدگان است که این امکان برای بیمه‌شدگان فراهم می‌شود تا بدون هیچ محدودیتی می‌توانند از اقصی نقاط کشور از خدمات تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.

طوماری اضافه کرد: تنها دلیلی که بیمه‌شدگان با اجرای طرح خدمات غیرحضوری به تامین مراجعه می‌کنند دریافت دفترچه خدمات درمانی است که بنا داریم تا در آینده نزدیک دفترچه خدمات درمانی بیمه‌شدگان رادر صورت تمایل در مقابل درب منزل تحویل دهیم.

وی بیان داشت: کارکنان کارخانه و معدن آهک هیدراته و کارکنان پمپاژ سد ستارخان اهر خدمات خود را از تامین اجتماعی اهر می‌گیرند که لازم است تا حق بیمه‌شان نیز به تامین اجتماعی این شهرستان واریز شود، برابر پیگیری‌هایی که انجام داده‌ایم و در راستای تعامل با تامین اجتماعی شعبه ورزقان مقرر شد تا پرونده بیمه‌شدگان آهک هیدراته به شهرستان اهر منتقل شود و از این پس حق بیمه کارکنان را در اهر پرداخت کنند که با این احتساب ۵۰ نفر به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی اهر اضافه می‌شود.

رئیس تامین اجتماعی شهرستان اهر، ارتقاء جایگاه تامین اجتماعی اهر از تیپ دو به تیپ یک را مستلزم افزایش ۴۰۰۰ بیمه شده اصلی دانست و گفت: ارتقاء جایگاه تامین اجتماعی اهر از تیپ دو به تیپ یک آثار و برکات بسیاری دارد که می‌توانیم خدمات و تجهیزات بیشتری نسبت به گذشته از سازمان مرکزی دریافت کنیم و از طرفی دیگر ۱۵ نفر کارمند رسمی به تامین اجتماعی این شهرستان اضافه می‌شود.

طوماری در ادامه از رسانه‌ها خواست تا با معرفی خدمات و اقدامات تامین اجتماعی از این سازمان حمایت کنند و گفت: متاسفانه با وجود این‌که تامین اجتماعی بیشترین خدمات را نسبت به سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌دهد ولی هنوز اغلب جامعه شناختی از تامین اجتماعی ندارند از این‌رو از رسانه‌ها تقاضا داریم تا با معرفی خدمات از تامین اجتماعی حمایت کنند.

وی بر لزوم همکاری و تلاش تمامی مدیران، مسئولان با همراهی مردم برای توسعه و آبادانی شهر اهر تاکید و خاطرنشان کرد: تا سال‌های گذشته سالانه تنها ۲ نفر امکان تحت پوشش قرار دادن هنرمندان وجود داشت اما امسال ۲۰ نفر از هنرمندان تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفتند که نشان می‌دهد رئیس اداره ارشاد پیگیر است البته این موضوع نمونه‌ای از تلاش بود لذا اگر می‌خواهیم شهرمان توسعه یابد باید هم مسئولان و هم مردم برای همراهی و پشتیبانی از همدیگر تلاش کنند.

انتهای پیام/