به گزارش خبرنگار اهرامروز، مهرآله رخشانی‌مهر در جلسه شورای آموزش و پرورش اهر با اشاره به اینکه سرانه فضای آموزشی به ازای هر نفر قبل از انقلاب اسلامی؛ ۱٫۵ مترمربع بود، اظهار داشت: در حال حاضر به ازای هر دانش‌آموز در کشور ۵٫۲ مترمربع سرانه فضای آموزشی داریم که در مقایسه با قبل از انقلاب اسلامی؛ رشد بیش از ۳٫۵ برابری را نشان می‌دهد.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در زمان زلزله بم؛ ۷۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و یا مقاوم‌سازی بودند و تا سال ۹۵ در حدود ۴۰ درصد از مدارس کشور بازسازی و مقاوم‌سازی شدند و امروز تنها ۱۹٫۵ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و یا مقاوم‌سازی هستند.

وی بابیان این‌که خوشبختانه در حال حاضر در هیچ یک از مدارس کشور بخاری نفتی نداریم، گفت: تامین و تجهیز مدارس کشور به سیستم‌های گرمایشی بروز در لایحه بودجه سال آینده رشد ۲٫۵ برابری داشته است و در مناطق اهر، هریس و خواجه ۹۸ درصد سیستم گرمایشی مدارس استانداردسازی شده است.

رخشانی‌مهر تصریح کرد: در سال ۹۱ اعتبارات عمرانی وزارت آموزش و پرورش ۳٫۲ درصد اعتبارات عمرانی کشور برای مدرسه‌سازی بود و تا سال ۹۶ روند تخصیص بودجه برای مدرسه‌سازی روند کاهشی را شاهد بودیم و امسال طی رایزنی‌های انجام شده با مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه بودجه؛ ۵ درصد از اعتبارات عمرانی لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای مدرسه‌سازی توسط وزارت آموزش و پرورش پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اضافه کرد: تا امروز هیچ پروژه‌ای که اعتبارات آن از اعتبارات ملی و خیرین تامین شده باشد و نیمه‌تمام بماند را در کشور نداریم، یعنی تمامی پروژه‌های مدرسه‌سازی کشور تکمیل شده و یا اینکه در حال تکمیل است.

وی از مشارکت ۵ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومانی خیرین از سال ۹۶ تا پایان آذرماه در امر مدرسه‌سازی کشور خبر داد، گفت: امسال خیرین ۲۴۰۰ میلیارد تومان در امر مدرسه‌سازی هزینه کرده‌اند که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال‌جاری تعهدات خیرین به ۳۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد و همچنین سازمان نوسازی مدارس کشور ۳۸۵۰ میلیارد تومان مشرتکاً با خیرین در امر مدرسه‌سازی مشارکت داشته است.

رخشانی‌مهر؛ خیرین مدرسه‌ساز را معماران فرهنگی کشور یاد کرد و افزود: پویش آجر به آجر با هدف ترویج فرهنگ خیرخواهانه بوده تا هر ایرانی بتواند با ۱۰۰۰ تومان در امر مدرسه‌سازی مشارکت کند، این در حالی است که ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور در ۲ مرحله پویش آجر به آجر مشارکت کرده‌اند.