به گزارش خبرنگار اهرامروز، محمد اسدی در دیدار با روستائیان شهرستان اهر با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی در احداث جاده بین مزارع در روستای سامبران با نبود اعتبار مواجه شده بود اظهار کرد: علت این‌که امسال نتوانستیم جاده بین مزارع در این روستا احداث کنیم این بود که درخواست دیرهنگام به جهاد کشاورزی داده شد و دوم اینکه اعتبارات این پروژه‌ها محدود بوده ولی برای روستای سامبران برنامه داریم.

وی افزود: سال گذشته ۴۵۰ میلیون تومان برای احداث جاده بین مزارع در روستاهای شهرستان اهر اعتبار تخصیص‌یافته بود و توانستیم با این اعتبار در ۴۸ روستای شهرستان و در راستای تسهیل در رفت و آمد و حمل و نقل تولیدات کشاورزی روستائیان جاده بین مزارع احداث کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر از تخصیص اعتبار ۹۵۰ میلیون تومانی در جهت احداث جاده بین مزارع در روستاهای شهرستان اهر خبر داد، گفت: این اعتبار به دلیل این‌که به‌صورت نقدی نیست و به‌صورت اوراق خزانه اسلامی تخصیص‌یافته بایستی به دنبال پیمانکاری باشیم تا حاضر به قبول اوراق باشد.

اسدی ادامه داد: به لحاظ تأمین اعتبارات هرچند اوراق ولی بعد از انعقاد قرارداد با پیمانکار برای احداث جاده بین مزارع در روستای سامبران اقدام می‌کنیم.

وی بابیان اینکه امسال معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در جریان سفر هیأت دولت به استان آذربایجان‌شرقی از باغات خسارت‌دیده از سرما شهرستان اهر بازدید کرد، گفت: با پیگیری‌هایی که مسئولان شهرستانی انجام دادند به لحاظ خسارتی که از سرما به باغات وارد شده بود دولت با امهال سه‌ساله وام‌های کشاورزی شهرستان اهر موافقت کرده است و شیوه‌نامه عملیاتی شدن این طرح به بانک‌ها ابلاغ‌شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر تصریح کرد: طی روزهای گذشته قرار شد تا بانک کشاورزی لیست دریافت‌کنندگان تسهیلات کشاورزی را به سازمان جهاد کشاورزی اعلام و با تأیید لیست جهت مشمولیت طرح امهال وام عملیاتی شود، امیدواریم این طرح حداقل بتواند در بهبود معیشت کشاورزان مثمر ثمر باشد.

اسدی بر لزوم توجه کشاورزان و بهره‌برداری بخش کشاورزی به بیمه محصولات باغی و زارعی تأکید کرد و گفت: قبول داریم غرامتی که بیمه در قبال خسارت وارد شده به باغات و اراضی زراعی سهم ناچیزی پرداخت می‌کند اما این مهم دلیل نمی‌شود تا محصولات خود را بیمه نکنیم و بعضاً کشاورزان فکر می‌کنند زمانی باید بیمه کنند که خسارت تولیداتشان را در معرض تهدید قرار داده در حالی که این تفکر اصلاً خوب نیست.

وی اضافه کرد: خسارت سرمازدگی و تگرگ که سال گذشته داشتیم با رایزنی با سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی غرامت خسارت دیدگان پرداخت شد و خسارت سرمازدگی سال‌جاری نیز پیگیری شده که امیدواریم غرامت کشاورزان به‌زودی پرداخت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر با تأکید بر اینکه تسهیلات مکانیزاسیون با نرخ سود ۱۵ درصد از سوی دولت به کشاورزان پرداخت می‌شود، یادآور شد: در شرایط فعلی کشاورزان می‌توانند با دریافت این تسهیلات گام‌های بلندی در جهت نوسازی ادوات کشاورزی بردارند.