به گزارش خبرنگار اهرامروز، یونس طاهری در همایش کارآفرینی و توسعه اشتغال پایدار شهرستان اهر، اظهار کرد: اگر بخواهیم قدم‌هایی در رابطه با اشتغال و حمایت از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران برداریم لازم است تا ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان اهر را به‌درستی مطالعه کنیم.

معاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه معضل بیکاری و اشتغال تنها با سخنرانی و شعار دادن رفع نمی‌شود، افزود: سیاسی‌کاری و حتی سیاست نمی‌تواند مشکلات سرمایه‌گذاران و بیکاری را حل کند بلکه برای رفع این مشکلات بایستی با اتحاد و هم‌افزایی می‌توانیم بر مشکلات و معضلات جامعه فارغ آییم.

وی ادامه داد: شهرستان اهر در حال حاضر ۷ هزار و ۴۹۹ نفر بیکار دارد و این آمار واقعاً برای شهرستانی همچون اهر زیاد است که به‌تبع آن نرخ بیکاری در این شهرستان به بیش از ۱۵ درصد رسیده است و اگر نتوانیم به‌خوبی از منابع بهره‌مند شده و از سرمایه‌گذاران حمایت کنیم معضلات امروز، فردا به بحران تبدیل می‌شود پس بنا بر این با توجه به محدودیت منابع مالی دولت اگر سرمایه‌گذاری برای یک نفر هم اشتغال ایجاد کند باید از آن حمایت کنیم.

طاهری بابیان اینکه پیش از توسعه شهرستان اهر باید همه دل‌هایمان را اول توسعه دهیم سپس به فکر توسعه شهرستان باشیم، گفت: این‌که گاهاً گفته می‌شود منابع مالی، روند توسعه و حتی نرخ بیکاری در سیار شهرستان‌ها و استان‌ها مطلوب است ما نیز می‌توانیم به این داشته‌ها برسیم ولی قبل از آن باید به فکر توسعه دل‌هایمان باشیم.

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی اضافه کرد: با تخصیص یک و نیم میلیارد دلاری که برای اشتغال در مناطق روستایی و عشایری، سهم استان آذربایجان شرقی از این تسهیلات ۴۳۰ میلیارد تومان است.

وی با تأکید بر اینکه اگر چنانچه سرمایه‌گذاری جذب نکنیم و از آن‌ها نتوانیم حمایت کنیم یقیناً فرصت‌های شغلی نیز به وجود نخواهد آمد، ابراز داشت: در بحث جذب سرمایه‌گذار قطعاً نقشه راه داریم اسناد توسعه اشتغال و سرمایه‌گذاری در شهرستان اهر یکی از نقشه راهی است که ما در اختیارداریم.

طاهری با ذکر این‌که اغلب بیکاران از هیچ مهارتی برخوردار نیستند، گفت: اکثر صاحبان واحدهای تولیدی از نداشتن مهارت جوانان در عرصه کار گلایه می‌کنند و این گلایه آن‌ها به نظر من به‌حق است در حالی که اگر جوانان بیکار ما از مهارت خاصی برخوردار اصلاً کارآفرینان اجازه بیکار ماندن را به این جوانان نمی‌دادند.

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با انتقاد از این‌که در روستاها اصلاً فرصت شغلی نداریم، افزود: در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت که واحد تولیدی و یا صنعتی راه‌اندازی شود دولت با پرداخت تسهیلات و سرمایه در گردش با بهره بانکی ۶ درصد از آن‌ها حمایت می‌کند این در حالی است که دولت سعی دارد تا واحدهای تولیدی را به سمت روستاها سوق داده و فرصت شغلی برای جوانان بیکار روستایی ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه در بحث تسهیلات مشاغل خانگی برای شهرستان اهر با لحاظ تعداد جمعیت بیکار و روستایی ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات مشخص کرده‌ایم، گفت: امسال تسهیلات مشاغل خانگی را به بانک‌هایی داده می‌شود که پرداخت کنند در حالی که سال گذشته با وجود تخصیص این تسهیلات بانک رفاه در پرداخت آن کم‌لطفی می‌کرد.