به گزارش اهرامروز، حسین حاتمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اهرامروز، با اشاره به این‌که کلیات واگذاری «تیم‌های تراکتور و ماشین‌سازی» به شرکت ملی صنایع مس ایران با نمایندگان آذربایجان‌شرقی به توافق رسیده‌، اظهار داشت: شرکت ملی صنایع مس ایران برای حمایت ا ز «تیم‌های تراکتور و ماشین‌سازی» بایستی فرآیند قانونی و کارشناسی را طی کند.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی افزود: مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی وزیر صنعت، معدن و تجارت را مکلف به حمایت از «تیم‌های تراکتور و ماشین‌سازی» از بابت حق‌السهم درصد مس سونگون کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که امضای شما پای استیضاح وزیر صمت رؤیت می‌شود گفت: بنده بارها در خصوص تعلل و کم‌کاری‌های ایمیدرو طرح استیضاح وزیر صمت را امضاء کرده‌ام در بحث قیمت‌گذاری خودرو نیز با مردم صادقانه رفتار نشد، وزیر صمت می‌توانست دلایل افزایش قیمت خودرو را به صورت شفاف برای مردم توضیح دهد و مردم هم از رویکرد شفاف و صادقانه استقبال می‌کنند، ولی متأسفانه عنوان افزایش قیمت خودرو را اصلاح قیمت قلمداد کردند و این ادبیات بازی با افکار عمومی است.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی با ذکر این‌که وزیر صمت و مسئولان مربوطه در استیفای حق و حقوق استان ما از معادن کوتاهی کرده‌اند، یادآور شد: مس سونگون در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی به نوعی کم‌کاری کرده؛ این در حالی است که آلایندگی زیست محیطی سونگون برای مردم کلیبر و خداآفرین است اما ریالی از مسئولیت‌های اجتماعی صرف این شهرستان‌ها نمی‌شود. سونگون چسبیده به جنگل‌های ارسباران و کلیبر در حال تخریب و تهدید جنگل‌هاست و از طرفی آلایندگی این معدن از طریق ایلقناچای، زندگی مردم روستایی و عشایری خداآفرین و کلیبر را در پایاب تهدید می‌کند.

وی تصریح کرد: در بحث حمایت از «تیم‌های تراکتور و ماشین‌سازی» با وزیر صمت به توافق رسیده‌ایم و معتقدیم نقل و انتقال تیم‌ها بایستی از طریق فنی و کارشناسی باشد به طوری‌که برای تعیین تکلیف تیم‌های تراکتور و ماشین‌سازی چندین مورد جلسه مشترک با حضور نمایندگان و استاندار آذربایجان‌شرقی با وزیر صمت داشتیم تا مراحل نقل و انتقالات را بررسی و نتیجه‌گیری کنیم.

حاتمی با اشاره به اظهارات نماینده کرمان گفت: آقای پورابراهیمی نماینده محترم کرمان از دیدگاه خود به قضیه نگاه می‌کند، شاید هم این دیدگاه‌ها کاربرد داخل استانی دارد اما بهتر است بدانند ما برای مطالبات حق قانونی‌مان مصمم هستیم و فراتر از آن چیزی نمی‌خواهیم.

عضو کمسیون اجتماعی مجلس بابیان این‌که زمینه‌های تفکیک و استقلال مس آذربایجان را از مس کرمان در دستور کار داریم و در این خصوص هیأت‌مدیره جدید مس آذربایجان در داخل شرکت مادر صنایع مس ایران در مرحله تدارک و برنامه‌ریزی است که در صورت تحقق این چالش‌های بین استانی به نقطه قوت و تعامل شفاف می‌تواند تبدیل شود.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر این‌که آیا شرکت ملی صنایع مس ایران و سونگون در قبال کلیبر و خداآفرین به مسئولیت اجتماعی عمل‌کرده‌اند یا خیر؟ گفت: اصلاً در قبال کلیبر و خداآفرین؛ ریالی از بابت حق آلایندگی و مسئولیت اجتماعی پرداخت نکرده‌اند و بی توجهی را به جایی رسانده‌اند که در استخدام‌ها شهرهای دوردست را قید کرده و اسمی از کلیبر و خداآفرین به میان نمی‌آورند در حالی که در معدن‌کاری؛ بحث شعاع متأثر داریم و پرداخت غرامت و مسئولیت‌های اجتماعی باید به تناسب شعاع متأثر صورت گیرد.

وی با تأکید بر این‌که قول مساعد برای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی در قبال کلیبر و خداآفرین را از مسئولان شرکت مس گرفته‌ایم و مجمع نمایندگان در این خصوص متفق‌القول هستند، خاطرنشان کرد: مراتع و مزارع خداآفرین از طریق پساب معدنی سونگون در ایلقناچای در معرض تخریب و تهدید است، از این‌رو به مسئولان امر تذکر داده و خواستار عمل به مسئولیت‌های اجتماعی شده‌ایم.