به گزارش اهرامروز، اسماعیل جبارزاده در سی و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برگزاری این شورا را راهکار ارزشمندی برای توسعه استان ارزیابی کرد و اظهار کرد: مدیران دولتی و بخش خصوصی در این نشست راهکارهای مشترک توسعه استان را بررسی کرده و به توافقات خوبی رسیده اند که امیدوارم در آینده استان موثر باشد.

وی با یادآوری اقدامات مشترک ارزشمند هفته‌های اخیر همه دستگاه‌های اجرایی، نظامی و قضایی در حمایت از یک واحد معدنی در اهر افزود: این معدن بیش ازیک سال بود با مشکلات محلی مواجه بود که حق و حقوق افراد محلی پرداخت شده و یک واحد معدنی با سرمایه گذاری بزرگ دوباره کار خود را آغاز کرد که در نخستین جلسه شورای اداری از عوامل مؤثر در این زمینه برای راه اندازی مجدد مس اهر تقدیر خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه روند حمایت باید عملی باشد نه صرفاً در جلسات گفت: مصداق این حمایت عملی همکاری همه در راه اندازی مجدد معدن مس اهر بود که این حمایت از تمامی صنایع ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۹۳ دولت با اجازه تأسیس «منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی» را داد که برای استان امتیازی بزرگی بود ابراز داشت: درچهار منطقه ویژه فناوری مصوب شده در کشور، محدوده‌های ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰هکتاری مصوب شده ولی در آذربایجان شرقی محدوده جغرافیایی منطقه ویژه فناوری از بستان آباد، صوفیان، آذرشهر تا تبریز بوده که هر واحد تولیدی دارای فعالیت فناورانه می‌تواند در صورت دانش بنیان شدن در این قالب فعالیت کرده ومورد حمایت قرار گیرد چراکه شناسایی توانمندی‌های علمی و صنعتی و در کنار هم قرار دادن آنها برای رفع نیازهای صنعتی و کشاورزی ضروری است.

جبارزاده با تاکید بر اینکه دولت همه امورات محوله را تاکنون به خوبی اجرا کرده است و اکنون نوبت بخش خصوصی است اضافه کرد: ستاد فناوری را به شبکه فناوری تبدیل شده است تا ارتباطات صنعت و دانشگاه برقرار شود که در سه سال اخیر سه نمایشگاه برگزار کردیم و در آخرین نمایشگاه، نزدیک به ۱۷۰۰ طرح به نمایش گذاشته شد که دستاورد دانشگاهیان بوده و در دسترس صنعتگران قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نباید دانشگاه راه خود را برود و صنعت هم به راه خود برود ابراز داشت: بیش از ۲۲ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکترا در استان داریم بنابراین باید هر پایان نامه فوق لیسانس یا دکتری یکی از مشکلات استان را حل کند و الا مقاله شدن و انتشار پایان نامه در فلان نشریه دردی را از استان دوا نمی‌کند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تا سال ۹۲ شرکت دانش بنیانی در استان نداشتیم و از سال ۹۲ تا امروز بیش از ۹۰ شرکت فعالیت خود را آغاز کرده‌اند تصریح کرد: صنعت استان یارای رقابت در بازار خارجی ندارد مگر اینکه به علم روز مجهز شود، لازم نیست شرکت‌ها، واحدهای جدیدی ایجاد کنند بلکه بایدشرکت‌های موجود به شرکت‌های دانش بنیان تبدیل شوند وگرنه محکوم به شکست است.

وی با بیان اینکه دانش بنیان شدن واحدها، طبیعی است که مشکلات و موانعی دارد افزود: زمانی که ۹۰ شرکت توانسته ۹۰۰ شرکت دیگر هم می‌تواند مراحل را طی کند، اگر شرکت‌ها دانش بنیان شوند ۱۱۰ برنامه حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد که در این صورت امکان رقابت در قیمت و کیفیت وجود خواهد داشت.

جبارزاده با بیان اینکه با شرکای خارجی مخصوصاً آلمان و لهستان توافق کرده‌ایم تا واحدها را به علم روز مجهز کنند، خاطر نشان کرد: اشتغال دانش بنیان بیش از اشتغال صنعتی است لذا باید بیش‌ازپیش برای این موضوع توجه کرد.

انتهای پیام/