به گزارش ارسباران نیوز، پس از این که اظهارات وزیر انرژی امارات امیدواری ها برای کاهش هماهنگ تولید را افزایش داد، قیمت نفت روز جمعه جهش داشت، اما با این حال تحلیلگران گفتند، چنین اقدامی همچنان بعید است و مازاد عرضه همچنان تداوم خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز تا ۶ درصد افزایش داشت، اما بعدا اندکی تعدیل شد و با حدود یک دلار، معادل ۳٫۶ درصد افزایش به ۳۱ دلار و ۱۵ سنت رسید.

جهش قیمت روز جمعه نفت برنت پس از آن صورت گرفت که سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات گفت، اوپک مایل به گفت و گو با دیگر صادر کنندگان درباره کاهش میزان تولید است.

المزروعی افزود، اعضای اوپک آماده همکاری با دیگر تولید کنندگان در باره کاهش تولید هستند. وی در عین حال اضافه کرد که قیمت پایین نفت قبلا برخی از تولید کنندگان را وادار به کاهش تولید کرده و این خود به برقراری توازن مجدد در بازار کمک خواهد کرد.

قیمت نفت خام آمریکا هم امروز تا ۶ درصد رشد داشت، اما پس از اندکی تعدیل حدود یک دلار رشد داشت و به ۲۷ دلار و ۲۰ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در جلسه قبل به پایین ترین رقم از سال ۲۰۰۳ تاکنون رسید.

اما به رغم رشد قیمت هر دو شاخص نفتی، تحلیلگران گفتند، شانس چندانی برای توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای رسیدن به یک سیاست مشترک وجود ندارد و اینکه قیمت های پایین در نتیجه مازاد عرضه همچنان پابرجا خواهد بود.

بانک ای ان زد در یادداشتی نوشت: «اظهارات وزیر انرژی امارات مبنی بر اینکه اوپک مایل به همکاری در زمینه کاهش تولید است، تاثیر چندانی ندارد. از نظر ما این فقط حرف و سخن بیهوده است و احتمال واکنش هماهنگ برای اهش عرضه خیلی پایین است.»
منبع: تسنیم