محمدکاظم صادق زاده در گفتگو با خبرنگار اهرامروز اظهارداشت: در شش ماهه اول سال جدید تاکنون بیش از ۵۶۰ تن آرد، ۶۲۰ تن جوی علوفه ای که جزو نهاده های دامی می باشد به همراه ۹۵۰ تن کنسانتره دامی تهیه و بین عشایر شهرستان اهر توزیع شد.

وی در ادامه از کنترل و توزیع عادلانه سهمیه آرد و نان در بین جامعه عشایر شهرستان اهر نیز خبر داد و افزود: در این راستا با پایش اطلاعات آمار عشایری، بیش از ۵۰۰ خانوار فاقد دفترچه عشایری ساکن در قشلاقات که به عنوان سرپرست خانوار بودند از سهمیه آرد خام بهره مند شدند.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان اهر با اشاره به اینکه در بحث تهیه و توزیع کنسانتره مورد نیاز دام های عشایر امسال با مشکل روبرو بودیم گفت: خوشبختانه با پیگیری نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی و جذب یک سرمایه گذار برای ایجاد کارخانه نهاده و کنسانتره دام  حدود ۲۰ هزار تن در سال در این شهرستان موافقت و امیدواریم با ایجاد این کارخانه شاهد اشتغال و تامین کنسانتره دامی عشایر شهرستان اهر و منطقه ارسباران باشیم.

وی در ادامه از اولویت های اداره امور عشایر شهرستان اهر را تهیه نهاده های دامی این قشر زحمتکش از جامعه برشمرد و افزود: برای این منظور و در راستای توزیع عادلانه نهاده بین استفاده کنندگان واقعی، اقدام به شناسایی عشایر دامدار با اجرای طرح هویت گذاری و پلاک کوبی احشام آنها، نهاده های دامی بین تولید کنندگان واقعی توزیع گردید.

زاده گفت: برای جلوگیری از خام خواری (علوفه و جوی علوفه ای) احشام مناطق عشایری اهر نیز اقدام به بسترسازی و تشویق عشایر برای تهیه کنسانتره دامی که دارای پروتئین های زیاد برای پرورش دام ها است انجام دادیم و خوشبختانه در این خصوص موفق بودیم.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان اهر از پرداخت ۲۵ میلیارد ریال تسهیلات پرواربندی دام عشایری در ۴ شهرستان شامل شهرستان‌های اهر، هریس، ورزقان و هوراند،  اعطای یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات خشکسالی، هویت گذاری بیش از ۸۵ هزار راس دام سبک و ۱۰۰۰ راس دام سنگین عشایری، اعطای بیمه به ۲۴۰ نفر و تهیه و نصب پنل خورشیدی در مناطق عشایری شهرستان نیز خبر داد.

خبر از: مصطفی قربان موحد