به گزارش خبرنگار اهرامروز، محمد اسدی در جلسه شورای اداری شهرستان اهر با اشاره به اینکه شهرستان اهر منطقه زرخیزی است و در گذشته حتی در جاهایی از آن شالی‌کاری نیز وجود داشته است اظهار کرد: متأسفانه در سال‌های با کمبود آب به‌ویژه در بخش کشاورزی روبرو شده‌ایم و این روند نزولی همچنان ادامه دارد.

وی بابیان اینکه کارشناسان پهنه اداره جهاد کشاورزی شهرستان اهر در تمامی روستاهای شهرستان به کشاورزان الگوی کشت ارائه داده‌اند گفت: اداره جهاد کشاورزی شهرستان اهر در روستاهای شهرستان به سمت محصولاتی گرایش پیداکرده که مصرف آب آن‌ها بسیار پائین است ولی حقیقت این است که نمی‌شود پس از سال‌های متمادی که باغات سیب کشت شده‌اند آن‌ها را حذف و جایگزین محصول دیگری کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر با ذکر اینکه همه ما به غذا و به‌ویژه آب نیاز ضروری داریم عنوان کرد: سیب قره قرمز که خداوند در منطقه ما قرار داده به‌تمامی شرایط حتی سرمازدگی بهاری نیز سازگار است ولی باید تمامی شرایط آن رعایت شود تا بتوانیم آن را به قیمت مناسب به فروش برسانیم.

اسدی با اشاره به اینکه امسال علیرغم رکود در فروش محصول سیب برخی از باغداران محصول خود را از قیمت ۲۸۰۰ تومان تا ۵۵۰۰ تومان نیز فروخته‌اند گفت: متأسفانه برخی از افراد که شغل اصلی آنان باغداری نیست اقدام به خرید قطعاتی باغ سیب کرده‌اند که به دلیل عدم رعایت اصول باغداری منجر به تولید سیب بی‌کیفیت و در نهایت سیب خیابانی می‌شود که هم برای مردم و هم مسئولان ضررهای مالی به بار می‌آورد.

وی بابیان اینکه کارشناسان پهنه اداره جهاد کشاورزی شهرستان اهر تمامی روستاهای شهرستان را زیر نظر دارند اضافه کرد: اطلاعات تمامی کشاورزان توسط کارشناسان پهنه در یک سامانه آنلاین ثبت می‌شود و ضمن ایجاد امکان نظارت برای تمامی مسئولان تا وزیر محترم کشاورزی، تمامی برنامه‌ریزی‌ها نیز بر اساس این اطلاعات انجام می‌شود که از این نظر کار این عزیزان بسیار حائز اهمیت است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر استفاده از برخی روش‌ها را برای مقابله با بحران کم‌آبی را ضروری دانست و گفت: برخی مواد مانند کود ورمی کمپوست می‌توانند با مصرف کمترین آب تا میزان ۵۰ درصد در مصرف این ماده حیاتی صرفه‌جویی ایجاد کنند.

اسدی افزود: کود ورمی کمپوست با توجه به وجود دام در تمامی روستاهای می‌تواند در همه روستاها تولید شود و جالب‌تر این‌که استفاده از ورمی کمپوست در زمین‌های زراعی در مقابله با خشک‌سالی نقش بسزایی می‌تواند داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه طرح خاک‌ورزی حفاظتی توسط کارشناسان پهنه جهاد کشاورزی در روستاهای شهرستان اهر اجرا می‌شود، ابراز داشت: کارشناسان پهنه جهاد کشاورزی امسال طرح خاک‌ورزی حفاظتی را در ۳۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اهر اجرایی کرده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر یادآور شد: متأسفانه روستائیان اهری به دلیل اینکه درآمد آن‌چنانی ندارند که اقساط وام زلزله سال ۹۱ را پرداخت کنند به همین منظور حتی نمی‌توانند برای خرید مکانیزاسیون کشاورزی تسهیلات دریافت کنند و با مشکلات متعددی روبرو هستند در حالی که اگر بخواهیم طرح کشاورزی مستقیم اجرایی شود باید روستاییان مکانیزاسیون کشاورزی خریداری کنند.

انتهای پیام/