به گزارش خبرنگار مهر، ایران به همراه کشورهای چین، بنگلادش، مغولستان، پاکستان، تایلند، ترکیه و پرو، پروژه اشتراک گذاری داده‌های ماهواره‌ای کشورهای عضو اپسکو را پیش می برد.

دیتاشیرینگ ماهواره ای دارای قابلیت­های پیشرفته است که امکان استفاده از تصاویر ماهواره­‌های تحت مالکیت کشورهای عضو اپسکو را برای سایر کشورها فراهم می­‌کند. این امکان صرفا برای محدوده جغرافیایی هر کشور فراهم خواهد بود و می­‌تواند امکانات کاربردی متعددی را برای کشورهای عضو این سازمان فراهم کند.

این تصمیم به تازگی و در خلال برگزاری دهمین اجلاس شورای سران سازمان همکاری­های فضایی کشورهای آسیا-اقیانوسیه (اپسکو) اتخاذ شده است. براساس این تصمیم، مقرر شد سیستم جدید به اشتراک­ گذاری تصاویر ماهواره ­ای در بین کشورهای عضو اپسکو، به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کند.

محسن بهرامی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان و رئیس سازمان فضایی ایران که ریاست این اجلاس را برعهده داشت، نیز چندی پیش در این زمینه گفته است: پروژه اشتراک گذاری داده های ماهواره ای کشورهای عضو اپسکو (دیتا شیرینگ) تاکنون پیشرفت مناسبی داشته و داده ها و دیتای بسیار غنی که در مرکز فضایی ماهدشت موجود است، می‌تواند در سطح بین الملل مطرح و کاربردی باشد.