تاریخ : پنج شنبه, ۱۲ تیر , ۱۳۹۹ 12 ذو القعدة 1441 Thursday, 2 July , 2020

اطلاعیه ها

اظهار نگرانی معاون وزیر بهداشت از افزایش آمار ابتلا به کرونا در شهرهای آذربایجان شرقی تضییع حقوق کتابخانه های اهر با برداشت اعتباری بالغ بر ۲/۱ میلیارد ریال از حساب شهرداری توسط خزانه داری کل/ شنابی بعنوان عضو حقیقی انجمن‌ کتابخانه های عمومی اهر منصوب شد ظرفیت «بخش‌های بستری بیماران کرونایی» در بیمارستان باقرالعلوم اهر تکمیل شد ۲۸۵۰۰۰ متر مربع از اراضی ملی با اقدامات قضایی در اهر آزادسازی شد/ با اجرایی شدن قانون کاهش مجازات حبس تعزیری جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد/ نزاع و درگیری، دعاوی خانوادگی و تصادفات جرایم سه‌گانه در شهرستان اهر درمانگاه شبانه‌روزی «روز سالم» در شهرستان اهر افتتاح شد ارائه خدمات شبانه‌روزی به مردم در درمانگاه «روز سالم» اقدامی تحسین‌برانگیز است/ به همکاری مردم اهر در کنترل و مهار ویروس کرونا نیازمندیم بخش عمده‌ای از مردم اهر به پروتکل‌های بهداشتی در شرایط کرونایی عمل می‌کنند/ درمانگاه شبانه‌روزی «روز سالم» می‌تواند بخشی از نیازهای مردم را تامین کند وجود مراکز درمانی همچون درمانگاه «روز سالم» به کاهش بار مراجعات به بیمارستان کمک زیادی می‌کند

0
حسین عبادی در گفت‌وگوی تفصیلی با اهرامروز:

رسانه‌های محلی ظرفیتی برای آگاهی مردم اهر از اخبار و رویدادها/ ارتباط دوسویه بین خبرنگاران و مسئولان فقط خبررسانی نیست

  • کد خبر : 14111
  • ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳
رسانه‌های محلی ظرفیتی برای آگاهی مردم اهر از اخبار و رویدادها/ ارتباط دوسویه بین خبرنگاران و مسئولان فقط خبررسانی نیست

خبرنگار خبرگزاری باشگاه خبرنگاران گفت: با گسترش فضاهای مجازی و رسانه‌های محلی شهروندان اهری برای آگاهی از رویدادها ثانیه‌شماری می‌کنند که این امر باعث شده است لحظه‌ای از جستجو در فضاهای مجازی غافل نشوند.

به گزارش خبرنگار اهرامروز، حسین عبادی یکی دیگر از خبرنگاران فعال شهرستان اهر است که در حرفه خبرنگاری بیش از ۱۳ سال سابقه دارد و هم‌اکنون تصویربردار صداوسیما و خبرنگار خبرگزاری‌های باشگاه خبرنگاران، ایسنا، ایکنا و … همکاری می‌کند.

در سلسله گفت‌وگوهای پایگاه اطلاع‌رسانی اهرامروز با خبرنگاران پیشکسوت و جوان و عکاسان خبری این بار با حسین عبادی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید؛

اهرامروز: لطفاً در ابتدا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی وارد عرصه مطبوعات شدید و تاکنون چه فعالیت‌هایی در این زمینه داشته‌اید؟

با عرض سلام و خسته نباشید حضور شما فعالان عرصه خبر، اینجانب حسین عبادی‌ام که بیش از ۱۳ سال است در عرصه خبر ورود کرده‌ام و بیشترین فعالیت از ۱۳ سال قبل بعد از ثبت‌نام و گذراندن دوره خبرنگاری در باشگاه خبرنگاران جوان تبریز، با این باشگاه در حوزه خبر همکاری می‌کنم و اخیراً با خبرگزاری بسیج، مهر، ایکنا و …

اهرامروز: در حال حاضر وضعیت کار مطبوعات در شهرستان اهر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از چه جایگاهی برخوردارند؟

تا چند سال پیش خبرها و اطلاعیه‌ها بیشتر از مطبوعات کشوری و محلی پیگیری می‌شد و حتی روزنامه‌ها هم ممکن بود کم بیاید، اما در سال‌های اخیر با گسترش فضاهای مجازی و به‌خصوص تلگرام این کار چند برابر شده است و اینکه مطلبی گفته شود و یا نشود بحث دیگری است و جایگاه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را فقط نمی‌توان از زبان خودشان شنید چراکه ممکن است بگویند بالاست و یا پایین است و اگر از زبان مخاطبان و کسانی که با خبرنگاران سروکار دارند شنیده شود بهتر است.

اهرامروز: مهم‌ترین چالش پیش روی خبرنگاران به نظر شما چیست؟ آن‌ها با چه مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه هستند؟ به نظر شما چه راهکارهایی برای مواجه با این چالش‌ها و مشکلات وجود دارد؟

همان‌طوری که گفتم با پیشرفت روزافزون تکنولوژی‌های روز و تأثیرش در اطلاع‌رسانی‌ها، انتظارات مردم در درج هر خبر و مطلبی مهم‌ترین چالش است و برآورده نشدن این انتظارات مردم ممکن است از مشکلات باشد و محدودیت‌ها هم همان شرایط و قوانین رسانه‌ها در درج خبر و مطلب است که لازم است برای کاهش این چالش‌ها و مشکلات انتظارات دوسویه متعادل باشد.

اهرامروز: هم‌اکنون استقبال از مطبوعات و رسانه‌ها در اهر چگونه است؟

همان‌طوری که گفتم امروز با گسترش فضاهای مجازی و رسانه‌های محلی شهروندان اهری برای آگاهی از رویدادها ثانیه‌شماری می‌کنند که این امر باعث شده است لحظه‌ای از جستجو در فضاهای مجازی غافل نشوند.

اهرامروز: به نظر حضرت‌عالی نگاه مدیران دولتی و غیردولتی به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران چگونه است؟

در این مورد از سؤالتان باید عرض کنم این نگاه فقط از منظر خبررسانی باشد و بس و یا اینکه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران پل ارتباطی بین مسئولان دولتی و غیردولتی باشد خود جایی بحثی است یعنی اگر به خبررسانی اکتفا شود، دیگر خبرنگار باشد و یا نباشد مهم نیست و اگر به‌عنوان پل ارتباطی باشد از فعالان این عرصه انتظار درج خبر نخواهند داشت بلکه به‌عنوان بازتاب‌کننده مسائل و مشکلات قبول خواهند کرد.

اهرامروز: مسئولان و دستگاه‌های مسئول چگونه می‌توانند زمینه فعالیت بهتر رسانه‌ها و خبرنگاران را فراهم کنند و مشکلات آن‌ها را برطرف سازند؟ تاکنون چه کمکی کرده‌اند؟

همان‌گونه که در سؤالات قبلی گفته‌ام اگر ارتباط دوسویه بین خبرنگاران و مسئولان فقط خبررسانی نباشد بلکه باور کردن فعالان عرصه خبر و رسانه باشد زمینه فعالیت‌ها دو برابر خواهد شد.

اهرامروز: آینده پیش روی کار مطبوعات و رسانه‌ها و کار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر کار مطبوعات و خبری را به‌عنوان سلسله‌مراتب در نظر بگیریم باید اذعان کنیم مطبوعات و رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مهم کشوری و استانی ممکن است با جذب افرادی از لحاظ مادی و معنوی آن‌ها را کمک کنند تا جزء خبررسانی هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند اما در شهرستان‌ها از این مزایاها خبری نیست و فقط علاقه باعث این کار شده است و اگر در همان ثانیه‌های ورود به فکر درآمد و مانند این باشند شاید چند صباحی تداوم نیابد…

اهرامروز: لطفاً یک خاطره شیرینی که در شغل خبرنگاری داشته‌اید بگویید؟

علاقه شدید خبرنگار به کار خبر و اعتماد مسئولان و مخاطبان شیرینی کار و خبرنگاری است، اما خروجی خبر در رسانه اصلی و درج همان خبر در سایت‌های دیگر و روزنامه‌ها بتواند خاطره شیرینی باشد، با توجه به اینکه در اوایل کار باشگاه خبرنگاران جوان و قبل از شروع کار خبری،  ثبت‌نام و رفتن به کلاس‌های دوره خبرنگاری در تبریز (که در آن کلاس‌ها گزارشگران خبر واحد خبر آقایان رنگ‌ساز و یگانی، خانم‌ها انتظار و موسویلر نیز برای کلاس‌های خبرنگاری می‌آمدند) و همچنین پخش خبرهای که در آن سال‌ها در اخبار واحد خبر و یا بخش خبری اختصاصی باشگاه خبرنگاران در رادیو تبریز که اخبارمان گفته می‌شد می‌تواند خاطراتی در ذهن باشد.

اهرامروز: برای تقویت کار رسانه‌ای در اهر و ارتقای توانمندی آن‌ها و گسترش فعالیت خبرنگاران چه باید کرد؟

برای تقویت کار رسانه‌ای در اهر در وهله اول شناساندن و ساماندهی خبرنگار است و از این مهم‌تر آموزش شیوه خبرنویسی و دوره‌های خبرنگاری در اولویت باشد و بعد پشتکار خود خبرنگاران در کارشان است و تعامل با دیگر خبرنگاران و مسئولان و مخاطبان و رعایت مسائل ارتباطی این حوزه.

اهرامروز: سخن آخر؟

از اینکه این وقت را در اختیار بنده قراردادید تشکر می‌کنم  و یاد خبرنگاران متوفی و شهید و به‌خصوص شهید سارمی که روز خبرنگار به نام او ثبت‌شده است گرامی می‌دارم و پیشاپیش روز خبرنگار را به همه خبرنگاران و به‌خصوص خبرنگاران پیشکسوت شهرستان اهر که در قبل و بعد انقلاب اسلامی کار خبری می‌کردند و الان فعالیت ندارند و خبرنگاران در حال فعال صدا وسیما، روزنامه‌های سراسری و استانی، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی تبریک می‌گویم و همه ایام خوبی داشته باشند و روزی هم برسد که در آن روز تیتر خبرها باشد: او (مهدی موعود (عج) که همه برای برقراری عدالت در دنیا برای ظهورش انتظار می‌کشند) آمد…

عکس ها: توحید مهدی زاده

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://aharemroz.ir/?p=14111

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.