به گزارش اهرامروز به نقل از خبرآنلاین؛ نیمه زمستان ۹۵ در مناطق مختلف جنوب ایارن باران های شدید منجر به رخ دادن سیل های شدیدی شد، اما روز گذشته رئیس سازمان هواشناسی یکی از دلایل این باران های شدید را اعلام کرد؛ گرمایش جهانی.

داوود پرهیزکار در مراسم افتتاح نخستین سامانه پیش آگاهی و پیش بینی هشدار سیل و سیلاب شهری کشور در این رابطه گفت: سیل های ناگهانی از تبعات گرمایش جهانی است که در ایران نیز مشاهده می شود، به طوری که بارش ها عمدتا به صورت ناگهانی و سیل آسا رخ می دهد که هفته گذشته نیز در بخش هایی از کشور شاهد آن بودیم.

در واقع با گرمتر شدن دمای کره زمین چرخه های پدیده های طبیعی آن هم کاملا تغییر می کند، از سویی هوای گرم رطوبت بیشتری هم در خود نگه می دارد و این منجر به ایجاد بارندگی های شدیدی می شود.

بر اساس تحقیقی که چند ماه پیش در مجله نیچر منتشر شد، با گرمتر شدن دمای کره زمین احتمال رخ دادن سیل های شدید، مخصوصا در مناطق خشک تر افزایش پیدا می کند.

مارکوس دونات یکی از نویسندگان این تحقیق در این رابطه گفت: ما ارتباط قوی ای بین گرمایش جهانی و افزایش بارندگی، این ارتباط در مناطقی که استوایی نیستند شدید تر است.  احتمالا الان این عقیده خوبی است تا روی زیرساخت هایی سرمایه گذاری کنیم که به مقابله با باران های شدید کمک کند.

دانشمندان در این تحقیق اطلاعات مخصوص به ۱۱ هزار بارندگی از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۰ را اندازه گیری کردند.