به گزارش خبرنگار اهرامروز، احمد حمزه زاده شامگاه پنج شنبه در همایش یک‌روزه باستان‌شناسی شهرستان ورزقان اظهار کرد: گردشگری پایدار مولفه های مختلفی دارد که از این مولفه ها محیط زیست و دیگری فرهنگ جامعه میزبان است و این دو اصل مهم در شهرستان ورزقان به طور متعدد و متنوع را شاهد هستیم.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در مدت ۱۰ سال از تمامی آثار تاریخی بازدید کرده و به همه ی این آثار اشرافیت کامل دارم، افزود: شهرستان ورزقان بالغ بر ۸۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده و ۲۵۰ اثر ثبت ملی شده داریم که جا دارد این شهرستان به عنوان شهرستان تاریخی ثبت شود.

وی ادامه داد: ۱۵۰ اثر تاریخی شهرستان ورزقان در آستانه ثبت ملی است در حالی که حتی برخی از استان های کشور به اندازه این شهرستان اثر تاریخی و طبیعی هم ندارند و این داشته ها نشان می دهد که ما بایستی در این شهرستان فعالیت بیشتری داشته باشیم.

حمزه زاده بابیان اینکه اگر آثار تاریخی و طبیعی به محلی برای درآمد مردم تبدیل شود این تنها وظیفه یک وزارتخانه یا دستگاه متولی نیست، گفت: گردشگران عمدتاً به مناطقی سفر می کنند که امنیت پایدار حاکم باشد و یا اینکه مسائل امنیتی در آن مناطق حاد نباشد و سایر عوامل دیگر در جذب توریسم تاثیر بسیاری دارد و اگر بخواهیم در این مسیر موفق عمل کنیم قطعاً باید تمامی دستگاه ها و مردم همکاری کنند.