به گزارش خبرنگار اهرامروز، یوسف شکوری در جلسه شورای ICT شهرستان اهر با اشاره به اینکه بیشتر نیازمندی‌های مردم در شهرستان‌های آذربایجان شرقی تأمین زیرساخت‌های اینترنت همراه و پوشش خطوط تلفن همراه است، اظهار داشت: تلفن ثابت که یکی از پایه‌ترین زیرساخت ارتباطی محسوب می‌شود و در ۳۰۳ روستای شهرستان‌های اهر و هوراند در ۲۴۴ روستا تلفن ثابت وجود دارد.

وی افزود: زمانی که مخابرات ایران دولتی بود موظف بودیم تا بر حسب اولویت‌بندی سیستم تلفن ثابت را به روستاهای بالای بیست خانوار شهرستان‌های اهر و هوراند تأمین کنیم و حال علاوه بر تأمین تلفن ثابت روستاهای بالای بیست خانوار، ۶۰ روستای زیر بیست خانوار اهر و هوراند نیز از سیستم تلفن ثابت بهره‌مند شده‌اند.

مدیرعامل شرکت مخابرات آذربایجان شرقی از پوشش ۲۱۰ روستای شهرستان‌های اهر و هوراند توسط همراه اول و شبکه WLL خبر داد و گفت: در مناطقی که تحت پوشش شبکه WLL است مشکل اینترنت را داریم که در راستای رفع مشکلات موجود در حوزه اینترنت مناطق روستایی تحت پوشش همراه اول قرار می‌گیرند.

شکوری اضافه کرد: مناطقی که تحت پوشش شبکه WLL هستند به شبکه ارتباطات سیار وصل می‌شود و اکنون در حال اجرای نسخه آزمایشی این طرح هستیم که با تحت پوشش قرار گرفتن تلفن همراه روستایی با همراه اول مشکل اینترنت مناطق روستایی آذربایجان شرقی برطرف می‌شود.

وی بابیان اینکه در شهرستان‌های اهر و هوراند ۱۴۵ سایت تلفن همراه با تکنولوژی‌های مختلف داریم، ابراز داشت: علاوه بر این‌ها در ۳۱ نقطه از این شهرستان‌ها سایت اینترنت همراه ۴G داریم و ۳۳۰۰ مشترک تلفن ثابت در اهر از اینترنت پرسرعت بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت مخابرات آذربایجان شرقی اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ای که به شرکت مخابرات آذربایجان شرقی ابلاغ‌شده چه از نظر جمعیتی و چه از نظر منطقه‌ای پوشش اینترنت همراه طبق برنامه پیش رفته است و اخیراً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پوشش اینترنت تلفن همراه را در مناطق روستایی آغاز کرده است.

شکوری با ذکر اینکه محورهای اصلی استان آذربایجان شرقی تحت پوشش اپراتور همراه اول قرارگرفته‌اند، گفت: طبق تعریفی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دارد محورهای اصلی آذربایجان شرقی تحت پوشش همراه اول هستند و هرجایی که نقطه‌ضعفی داشته باشیم تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی استان آن نقاط را اعلام می‌کند و ما نیز ملزم به رفع نقاط کور و فاقد آنتن تلفن همراه در جاده‌ها هستیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه تنها در ۴۵۰ متر از جاده اهر – تبریز به‌صورت ناپیوسته پوشش تلفن همراه نداریم، گفت: در برخی از نقاط جاده اهر – تبریز که نمی‌توانیم برق‌رسانی کنیم از تجهیزاتی استفاده کرده‌ایم که گاهاً منجر به قطعی سایت می‌شود اما در حقیقت در ۹۰ کیلومتر ۴۵۰ متر رقم قابل‌توجهی نیست.

مدیرعامل شرکت مخابرات آذربایجان شرقی یادآور شد: ۳۵۰ روستای زیر بیست خانوار استان آذربایجان شرقی از سیستم تلفن ثابت و ۷۴۰ روستای استان از اینترنت خانگی بهره‌مند هستند.