به گزارش خبرنگار اهرامروز، محمد اسدی در جلسه کارگروه آب کشاورزی شهرستان اهر با اشاره به اینکه کارشناسان پهنه جهاد کشاورزی هر یک از سه تا ۱۵ روستای شهرستان اهر را تحت مدیریت داشته و ظرفیت‌های آن‌ها را شناسایی می‌کنند، اظهار کرد: در طول سه سالی که کارشناسان پهنه وارد عرصه کشاورزی شده‌اند اطلاعات و پتانسیل‌های روستاها را جمع‌آوری و هر سال این اطلاعات را بروز کرده‌اند که اکنون می‌توان گفت ۹۵ درصد اطلاعات روستاهای شهرستان اهر در اختیار جهاد کشاورزی دقیق است.

وی افزود: جهاد کشاورزی رفته‌رفته تمامی برنامه‌های خود را بر مبنای اطلاعات و پتانسیل‌هایی که کارشناسان پهنه از روستاها جمع‌آوری کرده‌اند برنامه‌ریزی کند و بر اساس این اطلاعات برای رفع نقایص و کمبودهای مناطق روستایی اقدام می‌کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی در روستاها را از دیگر وظایف کارشناسان پهنه ذکر کرد، گفت: هیچ‌یک از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های روستاها از دید کارشناسان پهنه پنهان نمی‌ماند.

اسدی از احداث و مرمت جاده بین مزارع ۴۸ روستای شهرستان اهر خبر داد، اظهار داشت: جاده بین مزارع در راستای تسریع در رفت و آمد کشاورزان به مزارع و باغات در روستاها احداث می‌شود که همین راستا امسال در ۴۸ روستا جاده بین مزارع با صرف اعتبار ۴۵۰ میلیون تومان احداث و مرمت کرده‌ایم.

وی بابیان اینکه در جریان شیوع بیماری تب برفکی بسیاری از دام‌های سنگین شهرستان تلف شد، گفت: با متحمل شدن خسارت سنگین تب برفکی و تبادل‌نظر با مسئولان استانی قرار بر این شد تا برای جبران خسارت، گاو سمینتال در شهرستان اهر ترویج شود و خوشبختانه با ترویج گاو سمینتال در این شهرستان دامدارانی که در جریان شیوع بیماری تب برفکی متضرر شده بودند به‌نوعی جبران شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر از تولید بذر اصلاح‌شده شهرستان‌های هم‌جوار در این شهرستان خبر داد، ابراز داشت: سال گذشته به دلیل خشک‌سالی خوشبختانه کارخانه تولید بذر اصلاح‌شده اریس توانست ۹۴۰ تن بذور اصلاح‌شده شهرستان اهر را تأمین کند این در حالی است که کارخانه تولیدکننده علاوه بر تأمین بذر اصلاح‌شده شهرستان بلکه بذور شهرستان‌های هم‌جوار را نیز تأمین می‌کند.

اسدی با تأکید بر اینکه ۲۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اهر زیر کشت گندم آبی، نیمه آبی و دیم است، یادآور شد: تولید گندمی که در این اراضی زراعی پیش‌بینی‌شده ۲۵ هزار و ۴۷۵ تن است.

وی از تصویب توسعه ۱۰۰ هکتار باغ در شهرستان اهر در سازمان جهاد کشاورزی طی سال جاری خبر داد، گفت: با توجه به اینکه شهرستان اهر دچار خشک‌سالی شده بود به همین خاطر تنها توانستیم ۳۵ هکتار باغ در شهرستان اهر توسعه دهیم و از این بابت نتوانستیم مصوبه را به‌طور کامل اجرایی کنیم.