به گزارش خبرنگار اهرامروز، علی فاضلی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اهر اظهار داشت: امسال خشک‌سالی نمود بیشتری داشته و با کاهش بارندگی و به تبع آن کاهش منابع آبی در سد ستارخان شهرستان اهر را شاهد هستیم، با این حال باید برای عبور از بحران کم‌آبی آماده شویم.

دادستان عمومی و انقلاب اهر افزود: در هر صورت اولویت تخصیص آب از سد ستارخان با آب شرب است، اگر وضعیت بدین‌شکل ادامه یابد هیچ‌گونه منابع آب از سد ستارخان بدون مجوز شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رهاسازی نمی‌شود. چراکه تأمین آب شرب خط قرمز ماست.

وی بر لزوم احیای قنات‌های شهر اهر و جلوگیری از هدر رفت آب قنات‌ها تأکید کرد و گفت: خوشبختانه فرماندار اهر پیگیر احیای قنات‌ها و استفاده از منابع آب آن‌هاست که در نتیجه پیگیری‌ها، اعتبار مورد نیاز برای احیای ۳ قنات اختصاص می‌یابد.

فاضلی بابیان این‌که پرونده‌های قضائی واصله از امور آب در شعبه ویژه دستگاه قضائی شهرستان اهر به قید فوریت رسیدگی می‌شود، یادآور شد: پرونده‌های واصله از سوی امور آب از چاه‌های غیرمجاز تا سرقت منابع آبی به قید فوریت در شعبه ویژه دستگاه قضائی شهرستان اهر رسیدگی می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب اهر خطاب به مدیریت آب و فاضلاب گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر ایراداتی دارد که آن را رفع نکرده‌اید تا از پساب آن برای آبیاری فضای سبز استفاده شود و در فصل تابستان، شهروندان اهری از بوی نامطبوع تصفیه‌خانه فاضلاب رهایی یابند. این در حالی است که پساب تصفیه‌خانه فاضلاب بدون استفاده از دسترس خارج می‌شود اگر ایرادات تصفیه‌خانه فاضلاب رفع می‌شد و خروجی پساب استاندارد بود می‌توانستیم برای آبیاری فضای سبز استفاده کنیم.

وی با تأکید بر این‌که آب شرب جزو حقوق عامه بوده و با مواردی که تأمین آب شرب را در معرض تهدید قرار دهند برخورد قاطع خواهیم داشت، تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم تا موضوع آب شرب سیاسی شود، اصل وظیفه ما دفاع از آب شرب است.

خبر: پرویز گلی زاده