به گزارش خبرنگار اهرامروز، محمد اسدی در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اهر در سال جاری با اشاره به اینکه سال گذشته وضعیت منابع آبی در پایاب سد ستارخان چندان خوب نبود اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی جهت مدیریت منابع آبی در بخش کشاورزی طی اطلاعیه‌ای مشترک با امور منابع آب شهرستان اهر و جهاد کشاورزی، توسعه باغات در پایاب سد ستارخان ممنوع کرده‌ایم.

وی افزود: ضمن این‌که به باغداران در خصوص توسعه باغات هشدار داده بودیم اما متأسفانه شاهد توسعه باغات بودیم این در حالی است که در پایاب سد ستارخان ۱ هزار و ۳۵۰ هکتار باغات قطره‌ای داریم و یک هزار و ۶۵۰ هکتار باغات غیرمجاز داریم که مطمئناً با بی‌توجهی به توصیه‌ها احتمال توسعه باغات غیرمجاز وجود داشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر بابیان اینکه راه‌های مقابله با خشک‌سالی توسط همکاران جهاد کشاورزی اهر شناسایی و از طریق اطلاعیه‌ها و کلاس‌های آموزشی به باغداران و زارعین منتقل می‌شود، گفت: تجهیز باغات به سیستم آبیاری نوین تحت‌فشار (قطره‌ای) یکی از راه‌هایی است که می‌توان از هدر رفت منابع آب و مدیریت آن استفاده کرد.

اسدی، اجرای طرح‌های مقابله با کم‌آبی در بخش کشاورزی را مستلزم تخصیص اعتبار از سوی دولت عنوان کرد، گفت: توسعه گلخانه‌ها در شهرستان اهر ضمن افزایش بهره‌وری بلکه در کاهش مصرف و هدر رفت آب جلوگیری می‌کند.

وی بر لزوم اصلاح الگوی کشت و کشت محصولات کشاورزی که به آب کمتری نیاز دارند تأکید کرد و یادآور شد: حدالامکان در اصلاح الگوی کشت هر ساله نسبت به تغییرات اقلیم، تغییراتی در اصلاح الگوی کشت صورت می‌گیرد تا بتوانیم محصولاتی که متناسب با اقلیم منطقه است کشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر با تأکید بر اینکه در راستای کشت محصولات کشاورزی که به آب کمتری نیاز دارند کشت ۲٫۵ هکتاری زعفران را در شهرستان اهر آغاز کرده‌ایم، بیان داشت: امسال نیز تاکنون توانسته‌ایم ۱٫۵ هکتار برای کشت زعفران آماده کنیم.

اسدی در پایان با اشاره به این‌که باغات شهرستان اهر به دلیل کاهش دمای هوا و سرمازدگی دچار خسارت شدند، خاطرنشان کرد: متأسفانه به لحاظ کاهش دمای هوا بالای ۸۵ درصد باغات اهر متحمل خسارت سرمازدگی شده‌اند و از مجموع ۷۵۰۰ هکتار از باغات شهرستان اهر به دلیل سرمازدگی امسال فقط ۲۵ درصد میوه عاید می‌شود.

انتهای پیام/