به گزارش خبرنگار اهرامروز، محمد اسدی در حاشیه بازدید از باغات آسیب‌دیده از سرمازدگی در شهرستان اهر در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه سالانه ۱۵۰ هزار تن انواع میوه سردرختی از ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار باغات شهرستان اهر برداشت می‌شود، اظهار داشت: طی روز گذشته که دمای هوا در این شهرستان به زیر ۷ درجه سانتی‌گراد رسید باعث شد تا به ۶ هزار و ۸۴۰ هکتار از باغات میوه هسته‌دار و دانه‌دار وارد شود.

وی بابیان اینکه باغات شهرستان اهر ۷۰ تا ۱۰۰ دچار سرمازدگی شده‌اند، افزود: در سطح شهرستان اهر به غیر از دهستان ورگهان که شدت سرمازدگی کمی پایین‌تر بوده و مابقی باغات به‌شدت متحمل خسارت سرمازدگی شده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر، میزان خسارت سرمازدگی به باغات این شهرستان را بیش از ۱۶۲ میلیارد و ۲۷۳ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این خسارت سرمازدگی در حالی به باغات شهرستان اهر وارد شد که شب ۲۷ فروردین‌ماه بنا بر بارش برف هیچ‌گونه خسارتی نداشتیم اما بامداد سه‌شنبه با کاهش دمای هوا باغداران اهری محتمل خسارت سنگینی شدند.

اسدی تصریح کرد: در باغات طراز رودخانه اهر چایی واقعیتاً شکوفه‌ای بر روی درختان باقی نمانده که به میوه تبدیل شود و در واقع تمامی میوه شهرستان اهر بر اثر سرمازدگی نابود شده‌اند شاید این مشیت الهی بود تا پروردگار متعال خسارت باغداران را در آینده جبران کند.

وی با تأکید بر اینکه باغداران اهری با خسارت سرمازدگی اخیر بیش از آنچه که فکر می‌کنیم متضرر شده‌اند، گفت: امیدواریم حداقل بتوانیم وام‌هایی که باغداران دریافت کرده‌اند با پیگیری از مسئولان بلندپایه استمهال کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر اضافه کرد: باغداران اهری برای اینکه بتوانند خسارت سرمازدگی را به‌صورت حداقلی جبران کنند و هم از نظر معیشتی دچار مشکل نشوند نیازمند تسهیلات کم‌بهره هستند.

اسدی در پایان با ابراز تأسف از اینکه اگر مشکلی پیش نمی‌آمد ۱۵۰ هزار تن میوه از باغات شهرستان اهر می‌شد برداشت کرد، یادآور شد: اما متأسفانه با خسارت سرمازدگی به‌زور می‌توانیم از باغات شهرستان اهر ۷ هزار تن میوه برداشت کنیم.

انتهای پیام/