به گزارش اهرامروز، امیرحسین بهداد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه باید از هم‌اکنون آماده مقابله با آنفولانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی باشیم، اظهار داشت: متأسفانه آنفولانزای فوق حاد پرندگان توأم ویروس H۵N۸ بوده که شاید حتی برای انسان نیز بیماری کشنده باشد.

وی بر لزوم آمادگی دستگاه‌ها و مردم آذربایجان شرقی برای مقابله با موج جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان تأکید کرد و افزود: آذربایجان شرقی جزو هشت استانی خواهد بود که مستقیماً با آنفولانزای فوق حاد پرندگان درگیر می‌شود البته که باید در خطرناک بودن این بیماری سهل‌انگاری نشود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی بابیان اینکه آنفولانزای فوق حاد پرندگان با مهاجرت پرندگان به کشور و استان انتقال می‌یابد، گفت: با توجه به اینکه پرنده‌های مهاجر به اکثر نقاط آذربایجان شرقی پراکنده می‌شوند ولی لازم است تا تمامی جوانب احتیاط را در نظرگیریم خدای‌ناکرده با بحران جدی روبرو نشویم.

بهداد اضافه کرد: استان آذربایجان شرقی بیشترین مرغداری‌های تخم‌گذار کشور را دارد و به لحاظ اینکه آنفولانزای فوق حاد پرندگان سریع‌تر از آنچه که ما فکر می‌کنیم به مرغداری‌های تخم‌گذار سرایت می‌کند و حتی اگر یک گرم از فضولات پرندگان مهاجر به مرغداری‌ها نفوذ پیدا کند حتی می‌تواند به تلف شدن میلیون‌ها قطعه مرغ منجر شود.

وی از پلمپ یک‌صد واحد مرغداری غیرمجاز از سال گذشته تا به حال در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: در راستای سامان‌دهی مرغداری‌های غیرمجاز آذربایجان شرقی برای ۲۱۵ واحد مرغداری غیرمجاز استان نیز حکم پلمپ از سوی مراجع قضایی صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با تأکید مجدد بر مقابله با موج جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان، خاطرنشان کرد: متأسفانه امسال بر اثر شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه مرغ به لحاظ سرایت این بیماری در آذربایجان شرقی تلف شده‌اند همین امر ایجاب می‌کند تا برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی با آنفولانزای فوق حاد پرندگان مقابله کنیم.