به گزارش اهرامروز، علی نیرپور عصر در دیدار کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان با امام جمعه اهر که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد با اشاره به اینکه سلامتی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در جامعه ماست، اظهار داشت: توسعه پایدار بدون در نظر گرفتن انسان سالم مفهومی ندارد و اگر بخواهیم در جامعه به توسعه پایدار دست‌یابیم حتماً باید انسان سالم را در نظر داشته باشیم.

وی، شعار هفته سلامت امسال را ” سلامتی برای همه در همه‌جا ” اعلام کرد، افزود: بنده و همکاران همانند سال‌های گذشته سعی داریم در ارائه خدمات مطلوب‌تر برای جامعه تحت پوشش که شامل ۱۶۰ هزار نفر می‌شود گام‌های بزرگی برداریم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر بابیان اینکه در طول دو سال گذشته ۱۸ هزار مترمربع به فضای فیزیکی به مجموعه بهداشتی و درمانی شهرستان اهر افزوده‌شده است، گفت: همچنین در بخش درمانی نیز ۹ هزار مترمربع به فضای فیزیکی اضافه کرده‌ایم که برخی از پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و برخی دیگر از پروژه‌ها نیز ماه‌های آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

نیرپور تصریح کرد: خانه بهداشت روستای رواسجان و درمانگاه روستای نقدوز و سایر پروژه‌ها از جمله پروژه‌های بهداشتی و درمانی بوده که در ماه‌های آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی با ذکر اینکه یکی از سه علل اصلی مرگ و میر در منطقه ارسباران، بیماری سرطان است، گفت: متأسفانه ۲۰ تا ۲۲ درصد مرگ و میرهایی که در منطقه ارسباران صورت می‌گیرد ناشی از بیماری سرطان است به‌طوری که سال گذشته ۹۰۰ نفر در منطقه فوتی داشتیم که از این تعداد ۴۶۰ نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی، یک درصد مربوطه به تصادفات و مابقی ناشی از بیماری‌های سرطان است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر اضافه کرد: در بین بیماری‌های سرطان، سرطان دستگاه گوارشی در منطقه ارسباران از درصد بالایی برخوردار است و بر همین اساس طی جلساتی که در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد احداث کلینیک تخصصی سرطان‌شناسی در اهر جزو ضروریت ها برشمرده شد و حال که کلینیک تخصص سرطان‌شناسی اهر مراحل پایانی را طی می‌کند سعی می‌کنیم این پروژه را انقریباً افتتاح کنیم.

نیرپور با تأکید بر اینکه طی تعطیلات نوروزی امسال روزانه نزدیک به ۷۰۰ بیمار از اورژانس بیمارستان باقرالعلوم اهر خدمات درمانی دریافت کرده‌اند، بیان داشت: همکاران اورژانس بیمارستان اهر بدون اینکه تعطیلات را در نظر بگیرند شبانه‌روز برای خدمات‌رسانی به بیماران تلاش کردند و در ضمن تمامی تلاش همکاران بر این است تا رضایت ارباب‌رجوع را جلب کنند.

وی ابراز داشت: این‌که گفته شود تا به حال توانسته‌ایم ۱۰۰ درصد رضایت مردم را از خدمات طرح تحول نظام سلامت کسب کنیم باید بگوییم این‌طور نیست بلکه هنوز فاصله زیادی داریم اما این کار باعث نمی‌شود که از خدمات‌دهی مأیوس شویم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر در ادامه از تجهیز بیمارستان باقرالعلوم اهر به دستگاه سی‌تی‌اسکن خبر داد، گفت: در حال حاضر در آستانه خرید دستگاه سی‌تی‌اسکن برای بیمارستان باقرالعلوم اهر هستیم و اکنون طراحی ساختمان این دستگاه در حال انجام بوده که تصمیم داریم بتوانیم این دستگاه را تا دهه فجر در بیمارستان تجهیز و راه‌اندازی کنیم.

نیرپور با اشاره به اینکه تا سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت تحت پوشش در شهرستان اهر در طرح پزشک خانواده برای بار اول ویزیت شده‌اند، تصریح کرد: در راستای اجرای طرح پزشک خانواده ۴.۵ درصد بیماری دیابتی در اهر شناسایی‌شده که شاید پیش از آن افراد مبتلا به بیماری دیابتی از بیماری خود اطلاعی نداشتند اما پس از شناسایی تحت درمان قرارگرفته‌اند.