به گزارش خبرنگار اهرامروز، بیت‌الله عبدالهی در آیین کلنگ زنی دهمین هتل پنج ستاره آذربایجان شرقی در شهرستان اهر، خطاب به سرمایه‌گذار بخش خصوصی اظهار داشت: با توجه به این اجرای فاز دوم معدن مس انجرد هیچ‌گونه مانعی ندارد لذا توصیه می‌کنیم که هر چه سریع‌تر فازهای توسعه‌این معدن را آغاز کنید.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۵ هزار نفر از جوانان تحصیل‌کرده و نکرده بیکار در اهر داریم و عدم اجرای فاز دوم معدن مس انجرد، فاز نخست این معدن را بی‌تأثیر می‌کند، افزود: به لحاظ این‌که صنعت در شهرستان اهر توسعه‌نیافته است بر افزایش نرخ بیکاری مؤثر است چراکه با توسعه بخش‌هایی همچون صنعت، کشاورزی و گردشگری می‌تواند در اشتغال جوانان مؤثر واقع شود.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌یافته پایان سال گذشته پرونده زیست‌محیطی معدن مس انجرد حل‌شده و اکنون نیاز به طی مراحل اداری دارد به‌طوری که در این معدن مشکل زیست‌محیطی نداریم چون کلیه مراحل حفظ محیط‌زیست اجرایی شده است.

عبدالهی در ادامه خطاب به هیئت‌مدیره شرکت صنایع معدنی مس انجرد، گفت: منتظر مجوزهای ادارات و سازمان‌های ذی‌ربط نباشید و فازهای توسعه‌ای معدن مس انجرد که برای ۳۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی می‌کند را عملیاتی کنید.

شرکت صنایع معدنی مهر اصل می‌تواند منطقه ویژه اقتصادی در اهر ایجاد کند

وی بابیان اینکه شرکت صنایع معدنی مهر اصل می‌تواند منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی را به لحاظ عدم سرمایه‌گذاری دولت در اهر راه‌اندازی کند، تصریح کرد: این‌که منتظر باشیم دولت برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در اهر سرمایه‌گذاری می‌کند اشتباه است چراکه دولت اجازه انجام چنین پروژه‌هایی را ندارد و طبق مذاکرات صورت گرفته امکان ایجاد منطقه ویژه اقتصادی از طریق سرمایه‌گذاران امکان‌پذیر است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس تصریح کرد: شرکت گرجستانی در مقدمات اولیه مطالعات معدن شله بران گفته‌اند توجیه اقتصادی دارد و می‌توان معدن طلای شله بران را به‌عنوان دومین بزرگ اهر از طریق شرکت سرمایه‌گذاری گرجستانی مورد بهره‌برداری قرار داد.

عبدالهی با تأکید بر اینکه هفت ماه مداوم است که مراحل اداری پروژه گردشگری یل سوئی را پیگیری می‌کنیم اما متأسفانه ادارات دولتی پاس‌کاری می‌کنند، گفت: فرصت زیادی نداریم که ادارات پروژه سرمایه‌گذاری را در بروکراسی اداری گرفتار کنند.

وی بر لزوم برق‌رسانی و تقویت زیرساخت‌های برق شهرک صنعتی اهر تأکید کرد و یادآور شد: شهرک صنعتی اهر در حال حاضر ۴ مگاوات برق دارد و سرمایه‌گذار بخش خصوصی که قرار است کارخانه فولاد ایجاد کند به بیش از ۶ مگاوات برق نیازمند است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس از خریداری دستگاه‌های کارخانه آهک هیدراته شهرستان اهر از کشور ایتالیا خبر داد، بیان کرد: بر اساس اظهارات پیمانکار پروژه، قرار است تا دستگاه‌های کارخانه آهک هیدراته شهرستان اهر که از کشور ایتالیا خریداری‌شده تابستان امسال در محل کارخانه نصب شود درحالی‌که با بهره‌برداری از این کارخانه نیازمندی‌های صنعت مس در این منطقه رفع می‌شود.

انتهای پیام/