به گزارش خبرنگار اهرامروز، الیاس ممی‌پور در جلسه هم‌اندیشی در مورد طرح‌ها و برنامه‌های توسعه شهری اهر با اشاره به این‌که فرهنگ و هنر زیربنای توسعه هر شهر است، اظهار داشت: همیشه در سخنرانی‌ها گفته می‌شود فرهنگ و هنر زیربنای توسعه است ولی کمترین برخورداری و توجه به حوزه فرهنگ و هنر می‌شود به‌طوری‌که اکثر شرکت‌های اقتصادی و تولیدی توجه چندانی به فرهنگ و هنر ندارند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر افزود: اهر پایتخت تئاتر کوتاه ایران و شهر خلاق حوزه هنرهای نمایشی کشور است، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه پانزده دوره جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران در اهر ؛ دستور بین‌المللی شدن این جشنواره را صادر کردند، چه ایرادی دارد حمایت و پشتیبانی از بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی شمال‌غرب کشور در دستور کار نهادها قرار گیرد، اگر احداث خانه ورنی در اهر را ضروری می‌دانیم لازم است تا احداث خانه تئاتر را نیز ضروری بدانیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ماهیت جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران که خیابانی است و این جشنواره در آستانه برگزاری بین‌المللی بوده، نیازمند سالن روباز تئاتر در شهرستان اهر هستیم؛ امیدوارم شهرداری و سایر نهادها در تأمین زیرساخت‌های فرهنگی و هنری پیش‌قدم باشند و همانند مریوان آثار جشنواره تئاتر کوتاه در سیمای شهری اهر نشان داده شود. در حالی که تابه‌حال این موضوعات مورد غفلت قرار گرفته است.

ممی‌پور بابیان این‌که از پیگیری ایجاد بازارچه عرضه تولیدات هنرمندان در شهرستان اهر و طرح« گذر فرهنگی» در مسیرهای پرتردد شهر ، با گذشت سال‌ها هنوز نتیجه‌ای نگرفتیم، گفت: قطعه هنرمندان و مفاخر علی‌رغم پی‌گیری‌های چندین ساله و وعده‌های نافرجام؛ به بار نمی‌نشیند در حالی که قطعه هنرمندان و مفاخر در برخی شهرها وجود دارد که هیچ مشکلی هم نداشته است اگر به بعضی واژه ها حساسیت وجود دارد می‌توان از نام «قطعه مفاخر» استفاده کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر با ذکر این‌که نام شهرستان اهر تنها ۲۰۰۰ بار در جشنواره‌ها و فستیوال‌های عکاسی سطح کشور و بین‌المللی توسط عکاسانش مطرح شده است، افزود: شهرستان اهر میزبان جشنواره سراسری عکس ارسباران است و اهر عکاسانی توانمند دارد که توانسته‌اند در سطح کشور و بین‌المللی مقام‌های برتر کسب کرده و برای کشور و شهرستان اهر افتخارآفرینی کنند، اما در برگزاری جشنواره‌هایی همچون تئاتر کوتاه و عکس سال ارسباران برای تأمین منابع مالی مجبوریم جهت تداوم برنامه‌های فرهنگی و هنری گدایی کنیم، اگر می‌خواهیم اهر و ارسباران را معرفی کنیم قطعاً یکی از روش‌ها پیشرفت حوزه فرهنگ و هنر است.
وی از تدوین فراخوان شانزدهمین دوره جشنواره تئاتر در اهر تداوم دهند از طرفی نباید فراموش کنیم که ۸ منطقه‌ی حاشیه‌نشین اهر فاقد زیرساخت‌های فرهنگی و هنری است.