به گزارش اهرامروز، بیت‌الله عبدالهی در نشست خبری با خبرنگاران با تأکید بر اینکه بایستی احداث کارخانه آهک هیدراته شهرستان اهر و عملیات اجرایی آن تسریع شود، گفت: با احداث این کارخانه ضمن سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومانی، برای ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی خواهد شد که در صورت تعلل در این موضوع ساکت نخواهیم ماند.

وی با تأکید بر اینکه شهرستان‌های اهر و هریس جزو منطقه‌های معدن خیز آذربایجان شرقی هستند، اظهار داشت: توسعه راه‌آهن در منطقه ارسباران (قره داغ)، به‌ویژه شهرستان‌های اهر و هریس علاوه بر توسعه منطقه به توسعه معادن این شهرستان نیز تأثیرگذار خواهد بود.

نماینده اهر و هریس استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و اشتغال در معادن را ضروری برشمرد و گفت: لازمه استفاده از ظرفیت‌های معدنی، با ایجاد راه‌آهن میسر است تا بتوان بیشترین بهره‌برداری را از این منابع طبیعی به عمل آورد.

عبدالهی در ادامه به مشکلات قبلی موجود در معدن مس انجرد نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه اخیراً مشکل اجتماعی و عدم صدور مجوز زیست‌محیطی این معدن از سال ۱۳۹۲ راکد مانده بود، به‌طور کامل مرتفع گردیده که به‌وضوح پیشرفت این پروژه را در بازدید امروز به همراه فرماندار شهرستان اهر مشاهده کردیم.

وی در ادامه نبود کارخانجات تبدیلی را باعث از بین رفتن میوه و نارضایتی باغداران منطقه عنوان کرد و گفت: سالانه ۱۳ هزار تن سیب قره قیرمیز در این منطقه تولید می‌شود که با توجه به حساس بودن این محصول، بایستی هرچه زودتر مصرف و یا صادر شود.

نماینده مردم اهر و هریس افزود: در صورت جدی نگرفتن مشکلات کشاورزان و باغداران، باید شاهد از بین رفتن کشاورزی و باغداری در این منطقه باشیم که مطمئناً مشکلات اساسی دیگری را نیز به وجود خواهد آورد.

عبدالهی در خصوص احداث خانه امید در شهرستان اهر نیز گفت: مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با احداث خانه امید برای بازنشستگاه و سالمندان در شهرستان اهر موافقت نموده‌اند که مقدمات واگذاری زمین و احداث آن در حال انجام می‌باشد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات به وجود آمده در خصوص فروش و معرفی فرش هریس گفت: فرش مسیر تکامل خود را در سال‌های پیشین پیموده است، اما به دلیل نبود ابتکار و نوآوری طی دهه اخیر و نداشتن تضمین خرید و بیمه برای بیشتر فرش‌بافان، بازار آن کم رونق شده است.

نماینده شهرستان‌های اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به پروژه بزرگراه اهر – تبریز گفت: اگر پروژه بزرگراه اهر – هریس – تبریز به پایان برسد، قطعاً موانع توسعه منطقه ارسباران به‌ویژه شهرستان‌های اهر و هریس نیز از پیش رو برداشته خواهد شد که به‌صورت ویژه پیگیر این موضوع هستیم.

انتهای پیام/