به گزارش خبرنگار اهرامروز، ابراهیم نیک نظر در جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان اهر یکی از وظایف ثبت‌احوال را ثبت و انتظار آمار وقایع حیاتی عنوان و اظهار کرد: دولت اکنون بیش از هر زمان گذشته به بروز بودن آمار وقایع حیاتی مصمم بوده و بر افزایش ثبت وقایع حیاتی تأکید دارد به‌طوری که اگر به عملکرد دهه‌های گذشته نیم‌نگاهی داشته باشیم آن زمان درصد ثبت وقایع کمتر از ۷۵ درصد بود.

رئیس اداره ثبت‌احوال شهرستان اهر با اشاره به اینکه درصد ثبت وقایع حیاتی هرسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش می‌یابد، افزود: آذربایجان شرقی در خصوص ثبت وقایع حیاتی در مهلت قانونی طی سال‌های اخیر رتبه‌های برتر کشور را به خود اختصاص داده و سال گذشته سازمان ثبت‌احوال طی نامه‌ای اعلام کرده بود که آذربایجان شرقی بیش‌ازحد انتظار وقایع حیاتی را در مهلت قانونی ثبت کرده است.

وی ادامه داد: ۹۹٫۶ درصد ولادت‌ها و ۹۸٫۸ درصد فوت‌ها در آذربایجان شرقی در مهلت قانونی ثبت‌شده است و حفظ کردن این آمارها در جای خود اقدامی بسیار سخت است و حتی اگر ولادت و یا فوتی در خارج از مهلت قانونی ثبت شود شاخص ثبت وقایع حیاتی در استان و شهرستان یقیناً کاهش خواهد یافت به همین منظور خواهشمندیم دستگاه‌ها و مردم برای ثبت وقایع حیاتی در مهلت قانونی همکاری بیشتری داشته باشند.

نیک نظر به آمار ثبت‌شده وقایع حیاتی شهرستان اهر در طی هفت‌ماهه سال جاری اشاره کرد، بیان داشت: در طول هفت‌ماهه سال جاری یک هزار و ۵۴۴ واقعه ولادت در شهرستان اهر ثبت‌شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲۲ واقعه ولادت با ۷٫۳۲ درصد کاهش‌یافته که این کاهش آمار به‌هیچ‌عنوان نگران‌کننده نیست در واقع نتیجه این کاهش آمار به شعار دهه شصت ” فرزند کمتر زندگی بهتر ” بازمی‌گردد.

رئیس اداره ثبت‌احوال شهرستان اهر نرخ فوت را در این شهرستان ۵٫۱ درصد اعلام کرد، گفت: برخی‌ها به دلیل قطع نشدن یارانه نقدی نسبت به ثبت فوت بستگان کمی با تأخیر اقدام می‌کنند درحالی‌که عدم ثبت وقایع فوت هم برای ثبت‌احوال و هم برای خانواده‌ها مشکلات حقوقی به وجود می‌آورد.

وی با تأکید بر اینکه در طول هفت‌ماهه سال جاری ۹۷۱ واقعه ازدواج در شهرستان اهر ثبت‌شده است، گفت: در بحث ثبت ازدواج در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۱ واقعه معادل ۹٫۴۲ درصد کاهش‌یافته است.

نیک نظر از کاهش ۹٫۷۱ درصد طلاق طی هفت‌ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این شهرستان خبر داد، گفت: در طول هفت‌ماهه امسال ۱۵۸ مورد طلاق در اهر ثبت‌شده و این آمار تنها مختص شهرستان اهر نیست بلکه آمار طلاق زوجین شهرستان‌های منطقه ارسباران به لحاظ نبود دفاتر ثبت طلاق به آمار این شهرستان اضافه می‌شود.

رئیس اداره ثبت‌احوال شهرستان اهر در ادامه با اشاره به اینکه در طول هفت‌ماهه سال جاری ۱۰ هزار و ۳۶۹ نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: تاکنون ۱۹ هزار و ۱۱۴ فقره کارت هوشمند ملی را دریافته کرده‌ایم و از این تعداد ۱۴ هزار و ۵۷۷ فقره تحویل مردم داده‌ایم.