به گزارش خبرنگار اهرامروز، الیاس ممی‌پور در دیدار اعضای هیئت‌مدیره انجمن‌های فرهنگی و هنری با نماینده مردم اهر وهریس و شهردار اهر با اشاره به این‌که ۶ انجمن فرهنگی و هنری فعال در شهرستان اهر داریم، اظهار داشت: انجمن ادبی استاد بارز اهر جزو انجمن‌های شناسنامه‌دار کشور بوده و جزو انجمن‌هایی است که ظرفیت و توانایی بالایی در عرصه فرهنگ و هنر دارد.

وی افزود: انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اهر جزو انجمن‌های باسابقه درخشان بوده که در پی عملکرد موفق این انجمن، ۶ گروه ثبت شده نمایشی داریم و شهرستان اهر جزو سه شهرستان استان است که بیش از ۵ گروه نمایشی ثبت شده دارد و در شهرستان‌هایی که بیش از پنچ گروه نمایشی داشته باشد در آن شهرستان‌ها؛ شورای نظارت بر نمایش تشکیل می‌یابد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر از برگزاری چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه قره‌داغ (ارسباران) خبر داد و گفت: هر ساله در این زمان تب و تاب خاصی از بابت برگزاری جشنواره سراسری تئاتر کوتاه قره‌داغ وجود داشت، ولی امسالبه دلیل شیوع ویروس کرونا مجبوریم این جشنواره را به روش دیگری برگزار کنیم و سعی داریم تا امسال به جهت شرایط خاص کرونایی به سمت نمایش‌نامه نویسی برویم.

ممی‌پور ادامه داد: جشنواره سراسری تئاتر کوتاه قره‌داغ (ارسباران) به لحاظ مردمی و سراسری بودین در روند برگزاری نیاز به همکاری و همراهی تمامی دستگاه‌ها و تشکل‌ها داریم و برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری به تنهایی از عهده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خارج است، متاسفانه همکاری برخی از دستگاه‌های مرتبط در دوره سیزدهم جشنواره سراسری تئاتر کوتاه آنچنان راضی‌کننده نبود.

وی در ادامه بابیان اینکه عکاسان انجمن هنر عکاسی شهرستان اهر در تمامی جشنواره‌های ملی و بین‌المللی، نام اهر را مطرح می‌کنند، گفت: انجمن هنر عکاسی شهرستان اهر با عملکردی که دارد جزو انجمن‌های فعال استان بوده و عکاسان اهری جشنواره‌ای نیست که نتوانند مقام کسب کنند و این تلاش‌ها و افتخارآفرینی‌ها برای اهر و اهری‌ها بسیار امیدبخش است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر همچنین از فعالیت ۵ آموزشگاه هنرهای تجسمی در این شهرستان خبر داد و گفت: انجمن خوشنویسی که چند ماهی است تاسیس شده و انجمن‌های تجسمی و موسیقی جایگاه شهرستان اهر را به خوبی ارتقاء می‌دهند.

ممی‌پور با تاکید بر این‌که استفاده از ظرفیت هنر در شهرستان اهر در حد شعار باقی مانده است، گفت: در اکثر مسائل و موضوعات شهرستان، هنر می‌تواند تاثیرگذار و کارساز باشد ولی متاسفانه حوزه فرهنگ و هنر طرفدار واقعی آنچنانی ندارد، در هر شهرستانی کنسرت برگزار می‌شود و در شهرستان ما وقتی نام اداره ارشاد به میان می‌آید ذهن‌ها به سمت کنسرت می‌رود و نگاه‌های سنگین و گارد گرفتن‌ها به جای دلگرم کردن هنرمندان، بیشتر آنها را دلسرد می‌کند.

وی با اشاره به اشاره نماینده اهر و هریس در مجلس به افزایش خودکشی خاطرنشان کرد: هنرمندان به دنبال ایجاد شور و نشاط هستند تا شاید مردم برای اندک مدتی مشکلات را فراموش کرده و حال و هوای با نشاطی را تجربه کنند و در عین حال از چهارچوب‌ها تجاوز نمی‌کنند، امیدواریم با همراهی نماینده مجلس، اجازه ندهیم فرهنگ و هنر فدای سلایق شخصی شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر از پیشنهاد اهر به عنوان «شهر خلاق فرهنگ و هنر در حوزه تئاتر و ورنی» خبر داد.