به گزارش خبرنگار اهرامروز، علی حسن‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به گلایه‌های شهروندان اهری از کاهش وزن و کیفیت نان در نانوایی‌های اهر اظهار داشت: متاسفانه روند به گونه‌ای پیش رفته که کمیت و کیفیت نان در نانوایی‌های اهر کاهش یافته و گران‌فروشی، کم فروشی و فروش غیرقانونی سهمیه آرد در برخی از نانوایی‌های اهر محرز است.

وی افزود: به دلیل این‌که اختلاف قیمت آرد سهمیه نانوایی‌ها و بازار سیاه زیاد است نانوایان را وسوسه به فروش آرد سهمیه می‌کند و چون علاقه‌ای به پخت و پز ندارند سعی می‌کنند تا با فروش سهمیه آرد در بازار آزاد بیشترین سود را ببرند، البته با کمال تاسف چون بازرسان دیرهنگام و با تاخیر از نانوایی‌ها بازدید می‌کنند این مهم باعث شکل‌گیری تخلفاتی در برخی از نانوایی‌هایی شده است با این حال بنده هم از عدم بازدیدها از سوی دستگاه‌های نظارتی گلایه‌مندم.

معاون فرماندار اهر بابیان این‌که دستگاه‌های نظارتی نباید به دلیل عدم بازرسی‌ها از نانوایی‌ها اجازه سوءاستفاده به فرصت‌طلبان بدهند، گفت: نانوایان بایستی علاوه بر توجه به کیفیت و کمیت نان، به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و گندزدایی مداوم نانوایی برای پیشگیری از آلودگی به کووید-۱۹ نیز توجه داشته باشند.

حسن‌زاده اضافه کرد: اتحادیه نانوایان، اتاق اصناف، اداره صمت و تعزیرات حکومتی وظیفه نظارت بر نانوایی‌ها را دارند و این‌که اجازه داده‌اند تا سهمیه آرد در بازار آزاد و یا قیمت‌های نجومی فروخته شود نشان می‌دهد که به حد کافی نظارت نشده است.

وی با انتقاد از فعالیت برخی از نانوایی‌ها به صورت آزادپز و پخت نان با سهمیه دولتی گفت: متاسفانه برخی از نانوایی‌ها به صورت غیرقانونی قبل از ظهرها با نام سهمیه دولتی پخت و پز می‌کنند و بعد از ظهر به بهانه تامین نان مردم و بعضاً با آراد سهمیه‌ای و یارانه‌ای تبدیل به نانوایی آزادپز می‌شوند و وقتی گفته می‌شود آرد را از کجا آورده‌ای می‌گویند آزاد می‌خرند در حالی که یک نانوایی نمی‌تواند هم‌زمان دو نوع پخت و پز و با قیمت مختلف داشته باشد و این مهم یک تخلف محرز است.

معاون فرماندار اهر با ذکر این‌که تا امروز مقابل تخلفات برخی از نانوایی‌ها ایستاده‌ایم و می‌ایستیم و با متخلفان برخورد می‌کنیم، ابراز داشت: متاسفانه در بازدیدهایی که داشتیم تخلفات برخی از نانوایی‌ها اعم از کم فروشی و گران‌فروشی محرز شد و در این میان افرادی بودند که وزن چانه نان بربری آن هم با آرد سهمیه دولتی را کاهش و به بهانه اضافه کردن زنجبیل، هر قرص نان را گران‌تر به مردم تحویل می‌دادند، مگر در ضوابط پخت و پز نان با آرد سهمیه‌ای اضافه کردن زنجبیل و بهانه کردن آن برای گران‌فروشی وجود دارد؟

حسن‌زاده تصریح کرد: برخی از نانوایی‌ها، اضافه بودن سبوس در آرد را بهانه‌ای برای گران‌فروشی و کم فروشی می‌کنند، از این‌رو به دستگاه‌های تذکر می‌دهیم اگر به وظیفه قانونی خود که نظارت است عمل نکنند در کنار برخورد با متخلفان با آنها نیز برخورد خواهیم کرد؛ اگر در گذشته به این وظیفه عمل نشده باید اکنون جبران شود.

وی بابیان این‌که در برخورد با متخلفان از جمله نانوایی‌ها نه با کسی تعارف و نه مماشات می‌کنیم، گفت: بازرسان دستگاه‌های نظارت مکلف‌اند تا روزانه از نانوایی‌ها بازرسی کنند و فرصت تخلف از فرصت‌طلبان گرفته شود؛ هر کسی که بهانه کند نانوایی صرفه ندارد توجیه می‌کنند بلکه اگر نانوایی پخت و پز کند درآمد هم دارد.

معاون فرماندار اهر بیان کرد: تصمیم گرفته‌ایم تا با نیازسنجی، تعداد واحدهای نانوایی که بعد از ظهرها پخت و پز می‌کنند را به ۶۰ واحد افزایش دهیم تا عصرها مردم اهر نان گرم به خانه ببرند، از طرفی هم مشکلی در تامین نان نداریم و نظارت‌های فعلی که ایجاد شکل‌گیری تخلفاتی در نانوایی‌ها شده باید تغییر یابد.

حسن‌زاده با تاکید بر این‌که سهمیه آرد نانوایی‌های مرتکب تخلف شوند بدون تعارف قطع می‌شود، یادآور شد: وقتی نان پخت شده با سهمیه آرد مردم اهر به شهرهای هم‌جوار انتقال یافته و با قیمت بالایی فروخته می‌شود، در سایه نبود نظارت است؛ نانوایی که از جوش‌شیرین و سایر مواد شیمیایی و غیرمجاز در پخت نان استفاده کند باید منتظر عواقب سختی باشد.

وی در پایان خطاب به شهروندان اهری خاطرنشان کرد: شهروندان اهری در صورت مشاهده هرگونه جابه‌جایی سهمیه آرد دولتی و فروش آن در بازار آزاد، کم‌فروشی، گران‌فروشی و استفاده از مواد غیرمجاز شیمیایی در نانوایی‌ها؛ مراتب را به کارشناس حوزه آرد و نان در فرمانداری شهرستان اهر اطلاع دهند.

انتهای پیام/