به گزارش خبرنگار اهرامروز، قدیر محمدپور در جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان اهر، اظهار کرد: سازمان ثبت‌احوال برای ثبت وقایع حیاتی خانه‌های بهداشت را جهت اخذ اطلاعات وقایع در اولویت نخست قرار داده و سایر ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط نیز در اولویت‌های بعدی هستند.

وی از راه‌اندازی نخستین واحد سیار ارائه خدمات ثبت‌احوال در آذربایجان شرقی خبر داد، گفت: تجهیزات واحد سیار ثبت‌احوال اخیراً اخذ شده و برای اولین بار به‌صورت پایلوت در استان اجرا می‌شود به‌طوری که با این واحد سیار ارائه خدمات ثبت‌احوال در روستاها تسهیل خواهد شد و از طرفی همکاران ما در حال رایزنی با مسئولین زندان تبریز هستند تا واحد سیار به‌صورت آزمایشی در زندان تبریز خدمات ارائه دهد.

معاون ثبت‌احوال آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه صدور کارت ملی هوشمند و همکاری سازمان‌ها و ارگان‌ها با ثبت‌احوال، شناسنامه از رده خارج می‌شود، گفت: به لحاظ اینکه با صدور کارت ملی هوشمند عملاً شناسنامه‌ها دیگر کارایی نخواهند داشت و از طرفی برای استفاده از خدمات کارت ملی هوشمند بایستی اولاً زیرساخت‌ها در سازمان‌ها و ارگان‌ها فراهم شود تا بعد از آن بتوانیم خاتمه شناسنامه را اعلام کنیم.

محمدپور ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۰۰ دستگاه با ۲۰۰ هزار ایستگاه کاری به سیستم ثبت‌احوال متصل هستند که برای هر یک از دستگاه‌ها به‌تناسب با شرایط همان دستگاه به سیستم ثبت‌احوال دسترسی دارد.

وی بابیان اینکه کارت‌های ملی قدیمی تا پایان امسال کارایی خواهند داشت و از سال آینده برای کارت ملی قدیمی دیگر خدمات ارائه نمی‌شود، بیان کرد: امیدواریم مردم با تعویض کارت ملی قدیمی و اخذ کارت ملی هوشمند به مشکل برنخورند این در حالی است که اعتبار کارت ملی قدیمی تا پایان سال جاری خواهد بود.

معاون ثبت‌احوال آذربایجان شرقی با ذکر اینکه صدور کارت ملی هوشمند در استان از سال ۹۱ با صدور ۶۹ فقره کلید خورده است، ابراز داشت: در طول سال گذشته ۶۸۴ هزار فقره کارت ملی هوشمند در آذربایجان شرقی صادر و به مردم تحویل داده‌ایم و در واقع سال گذشته پرترافیک‌ترین روزهای کاری را تجربه کردیم درحالی‌که با کمبود دستگاه چاپ مواجه بودیم اما خوشبختانه بعد از برجام و با خرید دستگاه‌های چاپ بخش عمده‌ای از مشکلات در زمینه صدور کارت ملی هوشمند برطرف شد.

محمدپور اضافه کرد: زمانی که مردم برای اخذ کارت ملی هوشمند مجبور به تحمل ماه‌ها نوبت بودند باعث شد دلسردی در بین مردم حاکم شود و از طرفی با کاهش مراجعات مواجه شدیم ولی امسال با اتخاذ تمهیدات لازم ظرفیت صدور کارت ملی هوشمند را در آذربایجان شرقی به سه برابر افزایش داده‌ایم و می‌توانیم تا پایان سال جاری میزان صدور کارت ملی هوشمند را به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار فقره برسانیم.

وی با تأکید بر اینکه طی هفت‌ماهه سال جاری تنها ۲۶۲ هزار فقره کارت ملی هوشمند صادر و تحویل مردم شده است، گفت: درحالی‌که ظرفیت امسال را ۹۰۰ فقره کارت ملی هوشمند قرار داده بودیم ولی تاکنون توانسته‌ایم به هدف‌گذاری‌ای که کرده بودیم دست‌یابیم.

معاون ثبت‌احوال آذربایجان شرقی در پایان بابیان اینکه حائز شرایط کارت ملی هوشمند در آذربایجان شرقی ۳ میلیون و ۷۷ نفر است، یادآور شد: نهایتاً کارت ملی هوشمند ظرف دو هفته صادر و به مردم تحویل داده می‌شود و کمترین زمان ۳ روزه است یعنی در عرض سه روز کارت ملی هوشمند صادر می‌شود.